Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

MELBOURNE SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

90'DAN AVUSTRALYA YARI FİNALDEJan 24, 2015 - 12:19am

Dün akşam Brisbane’de oynanan çeyrek final maçında Australya Çin’i 2-0 yenerek adını yarı finale yazdırdı.
Asya Futbol Konfederasyonu tarafından Australya’nın evsahipliğinde düzenlenen 16. Asya Kupasında Dünya Kupası ardından ilk kez Australya takımını bu karşılaşmada izleme fırsatım oldu.
Gurup maçlarında iki galibiyet sonrasında Güney Kore’ye yenilip, tepkileri üzerine çeken başta antrenör Ange Postecoglu ve oyuncuların bir bakıma kendilerini affettirme ve ispat etme mücadesiydi bu maç.
Seyircinin gruplarda oynanan ilk maçlara pek de fazla ilgi gostermemesi ülkede futbola ne denli değer verildigini bir kez daha gözler önüne getirdi.
Yine de dün akşam ki karşılasmanın yaklaşık 46.000 bin seyirci tarafından izlenmesini oldukca şaşırtıcıydı.
Avustralya Futbol Federasyonu’nun bu sonucu daha önceden görüp, ona gore bazı yaptırımlar ortaya koymasını beklerdik ama dediğim gibi futbola verilen önem ve değer ne yazık ki bizim beklentilerimizin çok gerisinde.
Duü gece ki maça dönersek; hafızamızda kalan en önemli şey Avustralya Millilerinin bu mücadeyi hafife almamalarıydı.
Öyle ki bir mağlubiyet evsahibi takımi kupa dışında bırakacak, daha büyük spekülasyon ve protestolara neden olacaktı.
Çok dikkatli, biraz ürkek, biraz da korkarak oyuna başladılar.
Çin takımı gurupta oynadığı  üç  maçta üç  galibiyet alarak 9 puan toplamış  ve oldukça büyük bir sükse yapmıştı.
Dogrusu bende biraz tedirgindim bu durumdan, her an bir süpriz yapabilirler diye düşünürken, Çin Takımı  90 dakika da sadece saman alevi misali bir iki kez yanıp, söndü.
Çok etkisiz, kontrolsüz ve cılız bir iki atak ve pozisyon dışında Asya ekibi sahada yoktu desem yeridir .
Boyle amator bir anlayiş ve taktikle buraya kadar bile gelmeleri bence başarıydı.
Rakibi birinci yarı çözüp, ikinci yarı dağıtan Avustralya haklı bir galibiyet aldı.
Attığı  iki golden çok daha fazlasını  kaçıran milliler,  şimdi yari finaldeki rakiplerini bekliyorlar.
O rakip de çok büyük bir olasılıkla Japonya gibi görünüyor.
Benim kişisel tahminim ama kupanın 2011 deki son sampiyonu Japonya ve ikicisi Australya,  yari finali Birleşik Arap Emirlikleri’nden çok daha ağır basıyor.
Dünya kupası ardından kadrosu bir hayli değişen ve gençleşen Avustralya’da dün akşamki mucadelede en cok göze batan: Tim Cahill’i şimdilik hemen ayrı bir yere koyuyorum, tekrar ona dönmek icin.
Takımın tümü elinden gelenin en iyisini ortaya koysalar da Jason Davidson, Mosima Leckie , Mathew Sprinovic ve Trend Sainsbury’nin 90 dakika oynadıklari futbol gerçekten de övgüye değerdi.
35 lik delikanli Avustralya Futbol Tarihinin gol kralı (39 gol) Cahill,  dün gece gerçekten de jeneriklere geçecek ders niteliğinde bir gol atti ki, yıllar geçse de hatırlanacak nitelikte.Tecrube ve firsatciligini bu macta da 2 guzel golle ispat edip susleyen Tim Cahill ayakta alkislanmayi da fazlasiyle ispat etti tebrikler.
Avustralya milli futbol takımı umarim 27 Ocak' ta oynanacak yarı final macını  da kazanıp, kendi evlerinde bir finale ve sampiyonluğa ulaşırlar...

Ahmet Ozbilgi.