Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

MELBOURNE SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BİR KAÇ NOKTAJan 23, 2015 - 10:34am

Merhaba
Bitsin diye Haziran ayını iple çeker, sonra uzun yaz tatilili bitmeden okulu özlemeye başlar,büyük bir heycanla Eylül’ün büyüsü eşliğinde geri dönerdik okullarımıza.
Orta Okuldan sonraki ilk Eyül ayı benim için farklıydı. Düz lise mi, Sanat okulu mu derken ablamın ve babamın da yönlendirmesiyle Yapı Meslek Lisesine gitmeye karar verdim. Daha sonra sınavlara giren herkes gibi kazanıp okula başlamıştım.
Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lisesi sınırları,  dershanelerin bulunduğu ana bina Ahşap, Kagir ve Sıhhi Tesisat Atelye bölümü ile  belirlenmiş genişçe  iç bahçeleri olan, açık alan jimnastik tesisleri, kapalı spor salonu, büyükçe bir yemekhanesi ,futbol sahası, voleybol, basketbol sahaları, çam ağaçlarıyla bezenmiş serası, çiçekçiliği, bahçevanı olan sıra dışı bir okuldu.
Oysa o zamana kadar gördüğümüz okullar,  hiç bir mimari özelliği olmayan beton tuğla, sıva ve pencelerin karışımı 3-4 katlı iki binanın kat yüksekliğinin yarısı kadar kot farkıyla yana yana birleştirilmesinden oluşan, en alt katı ise  katın ve basıkça bir solunun bulundugu betonarme binalardı.
Çok geçmeden okul takımı seçmeleri yapıldı.
Okul takımın seçmelerini Aziz Türesin hocamız yapıyordu.  
Okulun iç bahçesinde çift kale maç yaparken,  hoca beğendiklerini ayırıyordu.
Beni de seçti, ama okadar kalabalıktık  ki  "Hocam ben kalecilk te yapıyorum"  dediğimde,   beni kaleye koymuştu bile.
Lacivert alt eşofmanım üzerinde kahverengi gömlekle kalecilik yapıyorum.
Aziz Bey bir kaç kurtaşımdan sonra "sen bu işleri iyi kıvırıyorsun"  dedi ve okul takımı,  daha doğrusu futbol maceram böylece başlamış oldu.
Kısa bir süre sonra seçmeler başladı.
Birlikte girdiğimiz sınıf ve sıra arkadaşım Salih,  "bizim takımın genç takım seçmleri var " sen de gel deyince Salih'le birlikte Gazi Spor maceram da başlamış oldu.
Aynı anda hem okul takımı hem de Gazispor Genç takımına girmiş,  sabah 9, akşam 5,  bütün gün okul yogun bir dönemim başlamıştı.
Aziz bey ilk ciddi antürnörümdü,  hem iyi futbol oynuyor,  hem de coğu ilk defa ciddi bir antrenör nezaretinde çalışanlara temel futbol bilgileri veriyordu.
Futbol, okul yıllarında çok ciddi zamanımı aldı.
Hatta Okul hayatımı da çok olumsuz etkildedi.  
Bununla birlikte beni bir savaş bölgesinde,  kavganın olabildiğince dışında tuttu diyebilirim.
Gazi Spor, Ankara Büyük Şehir Belediyesi derken,  1989 Mayıs' ında geldiğim Avustralya'da önce spor Yazarı, sonra da Antrenör , Yönetici ve Hakem olarak bir şekilde hep futbolun içinde oldum.
Boş zamanlarımı futbolla doldurdum ancak futbol tüm zamanlarımı boş zaman haline getirmeye başlayınca uzaklaştım.
Çok fazla maç izlemem. Televizyonlardaki futbol yorumlarına hiç zaman harcamam.  
Çünkü maçın yorumu maçın kendisinden daha uzun sürüyor.
Futbolu bilen ve anlayan ciddi bir zihinsel problemi olmayan normal bir insan için,  bir maçın analizi ya da yorumu  beş,  bilemediniz on  cümle yeterlidir.
Saatlerce, günlerce aynı maçı aynı pozisyonu tartışmanın sağlıklı bir beyine sahip insana göre bir davranış olmadığını düşünüyorum.

Olmuşları, olmamışları , spekülasyonları maçla ilişkilendirip insanları televiyon başına bağlayanlara bu işi aslında sadece para kazanmak için yaptıkları için söylenecek bir şey yok. Ancak onları sürekli takip eden değerli zamanlarını heder eden futbol severlerin ruh saglıkları hala yerindeyse uzun ömürler diliyor, Merhaba diyorum.

Ahmet Çağın