Hume City FC

Hume City FC

Official Website
06 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

SORUYU ANLAMADAN CEVAP VERMEK!Jan 7, 2015 - 4:22pm

SORUYU ANLAMADAN CEVAP VERMEK!

Türkiye Futbol Federasyonu ve karar verenler yine olayı anlamamış anlaşılan.

Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir.

4 futbolcu ülke alt yapısından yetişen,

2 kulübün alt yapısından yetişen,

1 de Türk kaleci zorunlulugu.

77 milyon nüfusu olan bir ülkenin zorunlu olarak 28 kişilik kadrodan sadece 7 futbolcunun bu kriterlere girmesi hesapsız bir yaklaşımdır. Yüzde 25 gibi bir rakam milli bir trajedidir.

Ciddi bir federasyon, basamak basamak kulüplere hedef koyarak alt yapıya önem vermesini şart koşmalıdır.

Bu rakamlar ise sınava girdiğimizde bile sınıfta kalmamızın sebebi demektir.

Dünyanın her bir köşesinde sınıfı geçmek için en azından %50 alınması gereklidir.

Biz eğer bu işi gerçekten çözmek istiyorsak;

Daha önce de yazdığım gibi, kulüplerin yapması gereken alt yapıdakı hocalara full tıme görev vermek, simit parası degil de, ciddi maaşlar ödeyip onları futbolcularla profesyonel metodlarla çalışmalarını sağlamaktır.

Psikologlar, Kondüsyonerler, Egitimciler, Mentorları devreye sokup futbolcularımızın genel bakış açısını değiştirmek olmalıdır.

4+2+1 zorunluluğu değil de,

Elde edilen gelirin yüzdesini alt yapısına harcamasını zorlamalıdır.
Olay burda değişir işte.

Anlamadğım konulardan birisi;

Almanya, Hollanda, İspanya ile kıyas yapıyoruz Türkiye’mizi, ama bu ülkelerin geneli hayatları spor ve rekreasyon üzerine kurulmuş spor kültürüne sahip olan ülkelerdir.

Avustralya’da her sabah erkekli, kızlı vatandaş sürü halinde sokaklarda sabah koşusu ile gününe başlayıp iş çıkışı organize edilmiş kulüplerin idmanlarıyla soluklarını alıyorlar.

Türkiye’de sabah dolmuş ve otobüste yer bulmak için sokak kavgası veren, vapuru kaçırmamak için 100 metre depar atan bir kültür bulunmaktadır.

Olayı kökten çözmedikten sonra, okullar ile, devlet ile bir calışma yapmadıktan sonra, yeşil alanları çoğaltmadıktan sonra hiç birşey değişmeyecektir.

İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

Türkiye’de de yıllardır bu işlem yapılıyor. Düzen bozuk, en çalışkan futbolcu bile ortama girdiğinde ortamının kurbanı oluyor.

Bu karar sadece 4-5 büyük kulübe avrupada yarışması için yarar, ki bu kararın ana temeli de bu olmalıdır.

Şimdi önümüzdeki yıl Fenerbahce, Galatasaray ve Besiktaş yurt içinde ve dışında verdigi kazanma savaşında oynattığı ilk onbirin hepsi yabancı olursa ne olacaktır merak ediyorum?

Artık milli takım genç futbolcu seçicileri saat 14.00’de Beylerbeyi’nde toplanıp Alibeyköy ile olan maçı izleyip milli takim kadrosuna ordan başlama gereğini duyabilir.

İngiltere’de yaşanan sınırsız yabancı kuralı İngiltere Milli Takımını Kaosa sürüklemiştir. Kulüp seviyesinde zirve, Milli takım seviyesinde komedi show sergilemektedir.

Avustralya Futbol Federasyonu, geçtiğimiz yıl İngiliz kökenli futbolcular çantasını alip Avustralya yolunu tutunca, yerli futbolcuların önünü kesince, Federasyon flaş bir karar alıp vize futbolcu sayısını ikiye düşürmüştür. Neden?

Üretmek ön planda olduğu için mi acaba?

Mesele üretip, oyuncuları hem kendi ligimizde hem de başka liglerde top koşturtmaktır. Ve bu rakam %25 ise bu yetersizdir!

Türk futbolcusu calışmıyor diyenlerde, alt yapıda calışmayı öğretirsek, A takıma gelene kadar bağımlılık yapar huy edinirler, şu an ki gibi ellerinde sigara tüttürüp, futbolcuyum ben altımdaki arabaya yanımdaki kıza bak demezler diye düşünüyorum.


Sevgiler,
Ezel Hikmet