Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

90'DAN SINIRSIZ YABANCI FUTBOLCUDec 25, 2014 - 1:23am


TFF Baskanı Yıldırım Demirören 2015 Ocak ayı içinde açıklayacağız. Bazı önemli kriterler ve kararlar olacak”sözleriyle sınırsız yabancı futbolcu uygulamasına geçileceğinin altını kalın çizgilerle belirtmiş oldu. Ne hikmetse! Federasyon seçimlerine ramak kala acilen yapılan bu basın açıklaması; ister istemez kafalarda bazı soru işaretleride bıraktı.
Yıllardır Türk futbolunda hep tartışılan ve bir türlü net karara bağlanamayan yabancı futbolcu uygulaması; benzetme yerindeyse adeta durdulamayan devamlı kanayan yaramız, hatta sırtımızda taşımakta zorlandığımız gitgide büyüyen kamburumuz. Futbolumuzun her geçen gün büyük bir girdaba kapılmışcasına daha da dibe, derinlere doğru sürüklemekte olduğunu herbirimiz açık seçik ve net görebiliyoruz.
Ozellikle bugün futbolumuzu babalarının çifliği gibi yöneten basiretsiz, bilgisiz korkak ve ne yazık ki vıcık vıcık siyasete bulaşmış kukla ve yanlı yöneticiler gelinen bu kötü durumun en büyük sorumlularıdır. Bir an önce istifa edip bu önemli kurumu futbolun içinden gelmiş gerçekten bilgili, uzman tecrübeli, tarafsız özellikle de siyasetten arınmış dürüst insanlara bırakmaları şarttır ama inadına gündemde ve koltukta kalabilmek adına yeni entrika ve ayak oyunlarini bir bir devreye sokuyorlar, yine kötü kokular geliyor burnumza!!!
Gelelim sınırsız yabancı futbolcu uygulamasına:
Sanırım 90’ lı yılların ortalarıydı, Bosman Kuralı sayesinde Avrupa Birliği Üyesi olan ülkelerde bu sınırlama zaten otomatikman ortadan kalkmıştı. Bizim gibi tam üye olamayan Avrupa ülkelerinde sıkıntılar, belirsizlik ve düzensizlikler birbirlerine çok benziyor.
Ligdeki tüm takımları eşit ve de adeletli bir şekilde koruyup kollayan bir uygulama olmak koşuluyla ben başta kendi adıma sınırsız, şartlı yabancı oyuncuya olumlu bakıyor ve destekliyorum.
Avrupa’nın en iyi ligleri olarak ilgiyle takip ettigimiz; İngiltere, Italya, İspanya, Fransa ve Hollanda’da yabancı oyuncu sınırlaması yok ama bunun yanı sıra çok net ve katı kuralları, kriterleri var.
Türkiye’de şu an uygulamada olan 6+1 sistemi önümüzde ki yıl sınırsız yabancı futbolcuya dönüşecekse, bu sistemi cok iyi uygulayıp başarılı olmuş ülkeleri örnek almamız gerekiyor.
Aslında bu konuda yazılacak o kadar çok şey var ki, ben fazla derinlere girmeden bize yakışacak en iyi iki ülkeyi baz alıp, bu yazımda biraz irdelemek istedim. Bu konuda sizlerden gelecek öneri ve de düşünceleri de okumak isterim.
İspanya ve Almanya her iki ülke de hem kulüp takımları hem de milli takımlar seviyesinde yıllardır çok başarılı ve de istikrarlı değil mi? İki ülke de her sene kendi liglerinde ilk beşi zorlayan kulüp takımlarının Şampiyonlar ve UEFA Ligindeki başarıları da malumumuz. Üç asağı beş yukarı hep bu takımları ya da yukarda sıraladığım ülke takımlarını görüyoruz kupa finallerinde.
Ya milli takımlarındaki durum? Almanya son dünya şampiyonu, Avrupa ve Dünya kupalarının en gedikli en başarılı ekibi. En başarısız geçirdikleri kupada ya ilk dörde kalmışlar ya çeyrek final ya da final oynamışlar.
Ona keza İspanya da hem kulüp bazında, hemde milli takım düzeyinde son yıllarda ki başarıları saymakla bitmez. Sözün özü ve kısası eğer sınırlı, sınırsız, şartlı, şartsız yabancı oyuncu kriterlerini Türk Futbolu’una getireceksek, işte önümüzde en önemli iki rol model ülke.
Türkiye Süper ligi yukardaki saydığım takımlarının hiçbirinin seviyesinde ve kalitesinde değil. Onların getirdikleri dünya çapındaki yıldızlar ne yazık ki ülkemize gelmek istemiyorlar. Gelenler ise yaş haddini doldurmuş sadece parayı düşünen, bir maç oynayıp çoğu maçta yan gelip yatan adamlar!! Ya yerli oyuncularımız? Onların çoğunluğuda sırf bu yabancı sınırlamasından dolayı takımlarında yerlerini garanti gören, hak etmedikleri paraları alıp çoğu maçta vasatın bile üzerine çıkamayan rekabet ve mücadeleden çok uzakta olup, istedikleri zaman lütfen sahada olan zoraki futbol oynayan oyuncular.
Mallesef Türk futbolundaki en büyük yanlışlardan birisi Alt yapı hep üvey evlat muamelesi gören ve hiç bir zaman için yeterince önem ve destek verilmeyen alt yapılardan yıldız ve genç kadrolardan A kadrolara gelen oyuncu sayısı ülkemizde çok yetersiz.
Futbol mentalitesi ve gelişimi yönünden de çok eksik bilgisiz, ilgisiz durumdalar. Yukarıda verdiğim örnekler ve en son üzerini özellikle çizdiğim alt yapının korunup kollanması ve maddi manevi kaynakların en azından çeyreğinin alt yapılara verilmesi koşuluyla Türk futbolu biraz olsun nefes alıp çıkişa geçebilir.Yabancı sınırlaması umarım saçma sapan bir yerlere gelmez ve umarım yine birileri bu işten rant elde edip haksız kazanç sağlama peşine düsmezler!! Hep birlikte bakıp göreceğiz. Hangi kriterlerin Türk futboluna monte edilecegine..
Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyor, mutlu ve sihhatli günler temenni ediyorum.
A.Ozbilgi.