Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

'4.AVUSTRALYA TÜRK FİLM FESTİVALİ' BASIN DUYURUSUDec 13, 2014 - 5:49am

A CINEMATIC DELIGHT- 4. AVUSTRALYA TÜRK FİLM FESTİVALİ - 2014
“Uluslararası Film Festivallerinin bu yılki gözdesi Türk filmleri oldu”
Sidney : 09 – 11 Aralık 2014 Dendy Cinemas Newtown
Melburn : 18 – 21 Aralık 2014 ACMI Federasyon Meydanı (Federation Square)

Bu yıl, 4.sünü gerçekleştireceğimiz festivalimiz, Türk Sineması'nın başarılı yapıtlarından biri olan Nuri Bilge Ceylan'ın 'Altın Palmiye' ödüllü 'Kış Uykusu' ve Kaan Müjdeci'nin 'Venedik Özel Ödüllü' 'Sivas' filmlerini seyircisiyle buluşturacak olup, Türk Sinemasının ulaştığı görsel mükemmellik, anlatım gücü ve kışkırtıcılığı bu festivalde bir kez daha gözler önüne serilecektir.

Öncelikle, Çağan Irmak'ın en yeni eseri 'Unutursam Fısılda' sanatkar kadrosuyla dikkatleri çekmektedir. Cem Yılmaz'ın yazıp yönettiği komedi filmi 'Pek Yakında' da, ana karakter Zafer (Cem Yılmaz) bir film cekmeyi planlamakta olup, Zafer’in eşi Arzu ve eski şöhretini yitirmiş olan aktör Boğaç Boray ile ilgili planları vardır. Bu filmde 1970'li yılların, neredeyse kaybolmak üzere olan, 'Yeşilçam'ını anlatılmaktadır.

Festival programımızda ayrıca, ödül kazanmış filmlerden 'Deniz Seviyesi' de yer almakta, filmde iki ülke ve buralarda birer adam arasında kalmış bir kadının hikayesi işlenmektedir. Lütfü Ömer Akad'ın mihenk taşı yapıtı klasikleşmiş 'üçlemesi'nden biri olan ve yeniden dijital ortamda yenilenen 'Gelin' de festivalimizde klasik bir film olarak gösterilecektir. 5. Adana Altın Koza'da en iyi film ile Ankara Sinemacılar Derneği tarafından saptanan 'En İyi 10 Türk Filmi' listesinde yer almayı başarmış olan Gelin filminde Akad, bu filmde Türk filmcilik tarihi üzerinde çok durulmuş bir konu olan, köyden kente göçü işlemektedir. Zamanımızın yönetmenlerinden olan Ceylan ve Kaplanoğlu da bu konulara değinmiş, yerinden yurdundan olma ve büyük şehir içinde tecrit edilme halini yapıtlarında işlemişlerdir.

Festivalimize Türkiye'mizden katılacak misafirlerimiz...

“Babam ve Oğlum”,”Issız Adam”, “Dedemin İnsanları”, ve “Tamam Mıyız?” gibi pek çok başarılı yapıma imza atan Çağan Irmak’ın yeni filmi “Unutusam Fısılda”, Festivalimizin açılış filmi olarak gösterilecek olup, usta yönetmen Irmak, açılış gala gecesinde düzenlenen resepsiyona oyuncu Gözde Çığacı ile birlikte katılacaktır.

Film sektörümüzün gelecek vaadeden genç yönetmenlerinden olan Kaan Müjdeci de festivalimizin davetlileri arasındadır. Yönetmenin, bir çocuk ve yaralı köpeğini konu alan yapıtı 'Sivas', Venedik ve Antalya festivallerine de katılmış ve ödüller almış olup, Tokyo Uluslararası Film Festivali ve Brisbane'de gerçekleştirilecek olan Asya Pasifik Film Festivali'ne de katılacaktır. Bu film 20 Aralıkta'ki ACMI gösterimi sonrası yapılacak olan 'soru - cevap' toplantısında da seyircilerle filmin yönetmen ve oyuncusunu biraraya getirecektir.

Esra Saydam ve Nisan Dağ, ABD’de eğitim almış ve tecrübe edinmiş, eserler vermiş yönetmenlerdir. Yapıtları 'Deniz Seviyesi'nin 19 Aralık ACMI gösterimi sonrasında, yapılacak olan 'soru - cevap' toplantısında da katılımcılarla birlikte olacaklardır. Bu filmleri, bir dramatik komedidir ve New York ve Ayvalık'ta geçmektedir.

Aktör Ahmet Rıfat Sungar, Nuri Bilge Ceylan'ın eserinde kara kara düşünceli oğul 'İsmail' olarak tanınmıştır. 'Üç Maymun' (2008), yükselen performansıyla 'Soğuk' (2013) ve 'Şirket' (2012) ve bu yılki 'Deniz Seviyesi' ile devam etti . Sungar, 19 Aralık ACMI gösterimi sonrasında, yapılacak olan 'soru - cevap' toplantısında da katılımcılarla birlikte olacaktır.

Süreyya Güzel, 'Beni Asla Unutma İstanbul' (2011) ve 'Yaşam Boyu' (2013) adlı yapımlardaki rölleriyle tanınan bir aktördür. Sinemaseverler, 'Deniz Seviyesi' kadrosuna eşlik eden sanatçıyla, gösterim sonrasında biraraya gelecektir.

Bu yıl 4.sünü yapacağımız festivalimiz, ANZAC’ın 100 Yılı kapsamında gerçekleştirilecek 2015 festivalimiz ve galamız için de bir hazırlık ve sağlam zemin oluşturacak olup, iki toplum arasındaki tarihsel bağı ön plana çıkararak, daha da güçlendirecektir.

Festival Programı ve Bilgi için:

PROGRAM: www.acinematicdelight.com
Bilet: www.dendy.com.au
www.acmi.net.au

A Cinematic Delight- 4. Avustralya Türk Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, T.C. Melburn Başkonsolosluğu ve Blind Mind Films şirketinin ortak çalışma ve gayretleri neticesinde hayata geçirilmektedir.Gösterim Ortaklarımız

Davet ve söyleşiler için :
Medya ve tanıtım sorumlumuz Lara Kose ile itibata geçebilirsiniz.
Tel: 0421 849 000
E-Posta : tffa@mail.com