Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

GÜZEL BİR AŞK FİLMİ 'DENİZ SEVİYESİ'Nov 19, 2014 - 8:21pm

Kasım ayı film cümbüşünde Nisan Dağ, Esra Saydam isimli iki bayan yönetmenin yapımı olan güzel bir film daha izledim.

Konusu Damla adlı New York'ta yaşayan başarılı bir iş kadınıdır. Onu seven Amerikalı ve karnındaki 6 aylık bebeğine rağmen Damla'nın aklı hala geçmiştedir. Çocukluğunun geçirdiği yazlık evi kuzeninin satacağını öğrenince, Damla kuzeniyle beraber Ayvalık'a gider. Aklındaki tek şey, 8 sene önce açıklama yapmadan terk ettiği eski dostu ve sevgilisi Burak'la yüzleşmektir, ancak Burak ona kapılarını kapatmıştır.

Bana göre film kesinlikle bir yaz aşkını anlatmıyor. Ne anlıyor, ne hissediyorsanız filmin içinden onu çekip çıkartıyorsunuz.
Türk insanı olarak kendimizi karakterle özdeştirmeyi çok sevdiğimiz bir özelliğimiz. Bu yüzden bu özelliğimizi bu filmde pek öne çıkartamıyorsunuz. Sözün kısası ben Burak'ın yerinde olmak isterdim, yok şunu, yok bunu yapardım diyemedim. Daha doğrusu film boyunca onun yerinde olmak istemedim.

Türk-Amerikan ortak yapımı olmasından mı yoksa bu iki yetenekli yönetmen artık sinemamıza daha mı farklı başladı bilmiyorum fakat film çok güzeldi.
Bir an olsun sıkılmadım izlerken.
Tatil bölgesinin detayları, kişilerin yakım çekimleri, hatta bir sahnede tüm çocukların hepsinin elinde telefon, tablet gibi aletlerin bulunması cidden çok iyi bir ayrıntıydı.

Oyunculuklara gelirsek, kimse oyunculuk yapmıyor, öne çıkmıyor ve sırıtmıyor. Bu sebepten dolayı olacak, Ahmet Rıfat Şungar, rolünü üstlendiği Burak'ın filmdeki etkileyiciliğinin doğallığından geldiğini düşünüyorum.

Damla karakteri için ise Damla Sönmez tipi tam yerinde olmuş. “psikopat” ve düşünceli bir karakteri çok iyi oynamış.

Son zamanlarda üretilen en kaliteli filmlerden olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Sinema çıkışında, final sahnesinin bana verdiği hüznü, yıllar öncesinde sinema mikrobunun beynime sızmasına sebep olan Fransız aşk filmlerinde yaşadığımı hatırladım.