Hume City FC

Hume City FC

Official Website
14 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BİR BİLİM- KURGU HARİKASI ' Yıldızlararası'Nov 18, 2014 - 7:05am

Kasım ayı film maratonuma bugün de Christopher Nolan’ın Yıldızlararası “ İntersteller” ile devam ettim.
Tam tamına 169 dakika süren Bilim -Kurgu türünde çekilen filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hothaway ve tanınmış İngiliz aktör Michael Caine var.
Filmin konusu ise kısaca geçmiş ile gelecek arasında ki bağlantının tamamen yerçekimi olduğundan bahsediliyor.
Bilim-kurgu adı konulan, teknolojik gelişimleri,  aksiyon veya macera kokan anlatımlarla perdeye aktaran, bunu yaparken de fizik bilmini ve felsefeyi harmanlanmış haliyle, sinema diline uyarlamak çok zor bir iş olsa gerek.
Bu tarz filmleri  pek tercih etmem.
Aksiyon ve eğlence amacıyla sinemaya gitmeye kalksam genellikle bana sıkıcı gelebilir, fakat aynı zamanda bu türün büyüleyici görsel efektlerini de yakalamak isterim doğrusu.
Aslında hafızamda iz yapan çok da fazla bilim- kurgu filmi yoktur.  
Ancak şimdiye kadar az da olsa beğendiğim en iyi bilim- kurgu türü sinema örneklerin başında , 1968 yılında Stanley Kubrick’in 2001, 1977 yılında Star Wars serisi, Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey) gelir.
Şimdi ise bu sıraya Christopher Nolan’ın muhteşem, cesur, aşırı kuvvetli bir biçimde duygusal olduğu kadar karmaşık, ve sinema sanatının sınırlarını zorlamaktan haz alan modern bilimkurgu şaheseri Yıldızlararası’nı koyabilirim.
Sonuç olarak, film tüm görsellikleri ile sizleri büyüleyebilir.
Eğer fizik profösörü ve bilim adamı değilseniz, alt tarafı bir bilim - kurgu filmi izlediğinizi unutmadan, yakalayabildiğiniz tutarsızlıkları ve yüzeysizlikleri görmeden geçebilirsiniz.
Ama size zevkli bir 2 saat 50 dakika garantisini Bülent Yöntem olarak si sevgili sinema severlere verebilirim.