Hume City FC

Hume City FC

Official Website
07 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BİR ERDEN KIRAL FİLMİ 'GECE'Nov 15, 2014 - 5:00am

Vizyona girdiği hafta izleme olanağı bulduğum Erden Kıral’ın ‘Gece’, filmi, kadın satanlara verilen Anadolu versiyonlu şekliyle gavat Yusuf ile konsomatris Süsen’in acı ama vıcık vıcık iğrençlik ve çaresizlik içeren yaşamı üstünden öteki zavallıların zor hayatına konuk ediyor bizleri.
Canlı renklerin, canlı pavyon müziklerinin  rüzgarına kapılıp yaşanan kirli ve karanlık gecelerde yol bulmaya çalışan yapımda Nurgül Yeşilçay ve Mert Fırat, yönetmenin komutlarını uygulamada oldukça başarılılar.
Gene yönetmen, İlyas Salman gibi ezik rollerin adamını sarhoş pavyon patronu şekline büründürmüş ama Salman’ın bunu taşıdığını söylemek hayli zor.
Dağa çıkıp geri dönmeyen bir baba, kendisinden haber alınamayan illegal bir örgüt üyesi bir abi, alt yapısını oluşturmadan ve nasıl olduğunu anlamadan devrimci olup  hapse düşüp açlık grevine başlayan ayakkabıcı erkek kardeş ve ana dili ile yaşam dilini karıştıran öğrenci kız kardeşin hikayesindeki samimiyet dozuna pek inanamıyor insan.
Üstelik onların nasıl ve hangi şartlarda darmadağın olduklarını bile süzemiyorsunuz. Yani sapla saman, gece ile gündüz, gerçek ile hayal,  biraz karışmış gibi.
Hikayede aşk, acı , şiddet var ama daha kötüsü kurgu karmaşası  da var.
Çocukluk aşkıyla evliliği sayesinde hayatına tükürecek hale gelen Süsen’i canlandıran Nurgül Yeşilçay ve kocası rolünü üstlenen Mert Fırat’ın performansları bence mükemmel ötesinde.
Sonuç olarak bu hızlı ve vurucu temponun aralarına Nurgül Yeşilçay’ın biraz kilolu ama bir pavyon kadınına oranla daha seviyeli dişiliğini katmayı ihmal etmeyen yönetmen Erden Kıral, izleyicisine bazı aksamalara rağmen  tüm olarak iyi  bir sinema şöleni sunuyor.
Bize özgü arabesk tadı ağır basan ‘Gece’ filminin konusu sert ve acılı ama Nurgül Yeşilçay ve Mert Fırat ikilisi bana göre hayli iyi.