Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNÜN ANLAMIOct 30, 2014 - 10:06am

Yıllardır ilk kez bir Cumhuriyet Bayramı döneminde İstanbul’dayım.
Merak ettiğim Cumhuriyet yürüyüşlerinden birine katılacak olmamın da ayrı heyacanı içinde Suadiye ışıklarından başlayarak, Göstepe Parkına kadar yürüdüm.
Çocukluğumda beynime kazılan bando müziği ve Cumhuriyet korosunun söylediği marşlarla yaptığım bu yürüyüş bana çok iyi geldi.
On binlerce çoluk çocuk, üstüne basa basa söylüyorum son derece temiz ve modern giyimli ve coşkulu bir çok insan, ellerinde bayraklar ve pankartlarla şarkılar söyleyerek caddede yürüyorlardı.
Bu güne kadar 29 Ekim kutlamalarını sadece okul yıllarında gördüğümden, coşkunun tavan yaptığı bu yürüyüşte aynı zamanda bol bol düşünme fırsatı buldum.
Artık geleneksel olan bu Cumhuriyet yürüyüşlerin özellikle CHP ve Kadıköy Belediyesi destekli olanı AKP karşıtlığının bir patlaması olarak görüyorum. Sokağa dökülen kitleler, bu karşıtlığın ancak cumhuriyet fikriyle, onun değerleriyle anlam kazanacağını düşünüyorlar bir anlamda.
Ancak, AKP’nin bugün bu kadar güçlenmesi cumhuriyet karşıtlığıyla, ve Cumhuriyeti bize armağan edenlere küfür ederek, küçük düşürerek sağlandını da unutmamamız gerekiyor diye düşünüyorum.
Benim için 29 Ekim 1923, ülkemde yaşayan etnik toplumlara düşmanlık değil, özgürce bir yaşam için yola çıkmaktır.
Demokratların artık kendi ülke gerçekleriyle barışmasının vakti geldi de geçiyor.
Hep birlikte işçilerin, emekçilerin iktidarın gerçek sahibi olduğu bir cumhuriyet istemeliyiz.
Kadınların sadece görüntüde değil gerçek anlamda özgür ve eşit olduğu bir cumhuriyet istemeliyiz.
Ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel hakların ücretsiz ve herkes için mümkün olduğu bir cumhuriyet istemeliyiz.
Tüm bunların mümkün olduğu bir cumhuriyet ise gene bu yürüyüşe gelen insanların barışın, dostluğun ve iyi niyetin tek çözüm olacağına inanmalarıyla gerçekleşecektir.