Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

PASSOLİG ÇIKMAZIOct 26, 2014 - 7:48pm

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Kanunu ile birlikte başlayan; birçok eşitsizliği ve soygunu beraberinde getiren passolig uygulaması ile taraftarlar maça gitmek için ekstra ücret ve kimlik bilgilerini vermek zorunda.
Bununla beraber passolig herkese aynı derecede uygulanmıyor. Passolig kartını almak için Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor taraftarları 25’er lira, diğer takım taraftarları ise 15’er lira ödeyecek.
Bu uygulama ile taraftarlar arasında bir eşitsizlik başlayacak. Taraftarlar ayrıca her maç için 2 lira ek ücret ve kurye için de 5,5 lira ücret ödeyecek. Ayrıca uygulama anayasanın kişisel bilgilerin korunması ilkesine de uymuyor.
Siz maça, paralar ‘bizim Çalık’a
Passolig ihalesini alan kurum ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  ‘bizim Çalık’ diye bahsettiği Çalık Grubu’na ait Aktifbank.
Yani Türkiye’de maçlara giden yaklaşık 5 milyon kişi ‘istese de istemese de’ doğrudan Aktifbank’ın müşterisi haline getiriliyor.
Uygulama 14 Nisan itibariyle hem Süper Lig hem de PTT 1. Lig için zorunlu, uygulamayan kulüpler maç başına 100 bin lira cezayla karşılaşacak. Ama ilginç olan passolig, Ziraat Türkiye Kupası maçlarında uygulanmayacak.
Yani iktidarın ‘sporda şiddeti önleme’ çabası Türkiye Kupası maçlarını kapsamıyor.
Bu örnek de bazı kesimlere göre kararın sporda şiddeti önlemek için değil, passolig kartı üzerinden yeni bir rant oluşturmak ve muhalif taraftarları fişlemek için verilen siyasi bir karar olduğunu gösteriyor.
Uygulama ile birlikte taraftarlar bankaya fotoğraf, vatandaşlık numarası, ev adresi, bazı kimlik bilgileri ile tuttuğu takımı bildirmek zorunda.
Banka da bunları Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’yla paylaşacak.
Takımların tuttukları takımın kayıt altına alınması ile birlikte, gene bazı kesimlerce iddia edildiği gibi "hiç kimse tuttuğu takımın maçı dışında bir maç izleyemeyecek" görüşü gerçeği yansıtmıyor.
Burada edindiğim bilgilere göre taraftarı olduğunuz takımdan başka takımların maçlarına da girebileceksiniz. Ancak tek şartın bilet satışlarında önceliğin gideceğiniz takımın taraftarlarına ait olduğunu da kabul etmeniz gerekecek. Yani öncelik gideceğiniz maçın taraftarlarına veriliyor.
Gerek internetten, gerekse passolig gişelerinden alınacak passolig kartlarını üç kategoride toplamışlar.
-Passolig Banka Kartı
-Passolig Cüzdan ön ödemeli Kart
-Passolig Kredi Kartı
Ne çeşit kart alacaksanız alın, sonuçta elimizden düşmeyen cep telefonları ve İETT taşıt kartları gibi  içini kullanım sıklığına göre doldurmanız gerekiyor.
Passolig kartlarına Para yükleme işlemini  İnternet kullanarak,  Ülkenin her yerine dağılmış PTT gişeleri ile PTT matiklerden,  Ülkenin her yanında, her bölge ve smtinde bulunan N'kolay bürolarından yapabilirsiniz.
Bunlara İlave olarak para yükleme işlemini kişisel banka hesaplarından aktarma ile ve Aktif bankasının tüm şubelerinden de yapabilirsiniz.
Bu arada maçlara bir arkadaşınızla beraber gitmek isterseniz, arkadaşınızın TC kimlik numarasını vererek ( tabii ki onun da Passolig kartı olması gerek ) biletlerinizi alabilir, yan yana maçları izleyebilirsiniz.
İlk passolig tecrübemi ise 2 Kasım Pazar günü Beşiktaş- Fenerbahçe derbisinde  Anadoluspor'un eski stoperi sevgili Volkan İlhan ile hayırlısı ile yaşayacağız.