Hume City FC

Hume City FC

Official Website
14 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

İSTANBUL'DA BİR KURTULUŞ SAVAŞI DESTANIOct 26, 2014 - 8:17am

Kadıköy Belediyesinin Kültür Kalesi" Caddebostan Kültür Merkezi"  Büyük Salonunda sergilenen Nazım Hikmet'in ünlü eseri Kuvayi Milliye - Kurtuluş Savaşı Destanı, şairin Bursa Hapishanesi'nde 1940'lı yıllarda kaleme aldığı "Memleketimden İnsan Manzaraları" eserinin içinde yer almakta.

Kurtuluş Savaşı, 1919'da ülkemizin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanların yılgın, ümitsiz, çaresiz bir sefaletten nasıl kendilerini kurtarmaları ve özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalkmalarının destanıdır.
Nazım Hikmet’in bu eserinde, kullandığı mükemmel, akıcı ve şiirsel Türkçe, zaten salona hazırlıklı ve donanımlı gelen tiyatro izleyicisini kucaklamasını biliyor.
Ancak gönül ister ki, böylesi mükemmel ve gerçekçi eserleri özellikle kurtuluş savaşı kahramanlarını ayyaş yaftasıyla milletin önüne atanlarla birlikte ülkemin sosyal katmanları kitleler halinde izlesin ve sahip çıksın.
Ama nerede?
Oyunun finalinde salonu bile dolduramayan bir avuç seyircinin adet olduğu üzere cılız alkışları bu sahip çıkmaya yetmiyor ve yetmeyecek kanımca.
Sözün kısası büyük ustanın bu oyunu, salonun dışındaki günümüz insanına değil bir, bir kaç numara büyük geliyor.

Bu büyük eserde, değerli tiyatro oyuncuları Tamer Levent, Mehmet Ali Kaptanlar, Nişan Şirinyan, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Efe Tunçer, Devrim Evin, Payidar Tüfekçioğlu ve anlatıcı olarak Zeliha Berksoy yer almakta.

Büyük ressam Abidin Dino'nun Kurtuluş Savaşı Destanı için yaptığı eserler, ayrıca değerli kompozitör Muammer Sun'un Kurtuluş Senfonisi oyunun yönetmeni Zeliha Berksoy tarafından sahneye konulmuş. Oyunun dekorunu Gökhan Yücesal, ışık tasarımını Yakup Çartık, makyajı Mira Civelek ve müzik direktörlüğünü İlteriş Sun yapmış.

“onlar ki toprakta karınca,
suda balık,
havada kuş kadar
çokturlar;
korkak,
cesur,
câhil,
hakîm
ve çocukturlar
ve kahreden
yaratan ki onlardır,
destânımızda yalnız onların mâceraları vardır.
dizeleriyle başlayan destan, aynı dizelerle sona eriyor.
Büyük şairin bu önemli eserini farklı bir anlatımla dinlemek ve izlemek isteyenlere Kuvayi Milliye-Kurtuluş Savaşı Destanı isimli oyunu,  eğer imkanları elverirse izlemelerini öneririm.