Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BİR CEM YILMAZ KLASİĞİ 'PEK YAKINDA'Oct 25, 2014 - 8:39am

Cem Yılmaz'ın son olarak vizyona sürdüğü ” Pek Yakında” filmi,  benim gibi sinema soluyan biri için buram buram sinema kokan türden.
Belki tüm zamanların “ Umut,  Sürü,   Selvi Boylum Al Yazmalım,   Yol,  Muhsin Bey,  Masumiyet,  Anayurt Oteli,  Susuz Yaz,  Gelin ve  Uzak” gibi en iyi Türk Film klasikleri seviyesine çıkamayacak tabii ki, ancak ülkemiz sineması düşünüldüğünde gayet iyi bir noktada olması gereğine inanıyorum.
Cem Yılmaz bu filmde,  uzun zamandır beraber olduğu Zafer Alagöz, Ozan Güven, Özkan Uğur’a ilave olarak Tülin Özen ve Cengiz Bozkurt’la yola çıkmış yine.
Ekip gene bana göre sıcacık ve çok sempatik.
Donanımlı ve sağlam bir sinema seyircisi iseniz, bir de Yeşilçam Klasiklerini hafızanıza kazıdıysanız, bu filmden daha fazla keyif alırsınız.
Cem Yılmaz’da onu takip ettiğim  kadarıyla iyi bir sinema seyircisi ve gözlemcisi.
Yeşilçam’ı aynı zamanda çok iyi analiz etmiş.
Filmde bunu çok iyi kanıtlıyor bunu.
"Pek Yakında"yı süresi olan yaklaşık 130 dakikalık zaman diliminde izledikten sonra ki, süresinin uzunluğu bile eleştri almıştı. Beğendiğimi söylemeliyim.
Özellikle film vizyona çıkar çıkmaz sosyal medyada ve basında Recep İvedik’le gişe hasılatı bazında yarıştırıldığını okuyunca  son derece üzülmüştüm.
Gene bana göre Recep ivedik seyircisinin profiliyle, Cem Yılmaz'ı karşılaştırmak sinema sanatı adına resmen cinayettir.
Bu karşılaştırmayı yaparken en azından sinema tarihi, sinemanın temel ilkeleri gibi hususların bilincinde olmak lazım.
En azından “Pek Yakında” filminin hakkını teslim etmek adına.
Bana sorarsanız yapmanız gereken şey, koltuğunuza yaslanmanız ve armudun sapı, üzümün çekirdeği demeden ve de çok düşünmeden, keyif almaya çalışarak filmi izlemeniz.