Hume City FC

Hume City FC

Official Website
09 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

'90'DAN' WESLEY SNEİJDER RESİTALİOct 19, 2014 - 10:28pm

90’DAN
Haftalardır konuşulan sporun Türkiye’deki en önemli mücadelelerinden birisi olarak kabul edilen bu büyük maçı kah kesik kesik kah durarak kah da donarak net olmasada internet marifetiyle televizyondan seyredebildik. Yayın saatinin cok geç olmasına rağmen feragat eziyet ve uykusuzluğa değdi mi? Doğrusu son yılların en güzel derbilerinden birisiydi hiç diyemem.
Sadece Galatasaray, Fenerbahce karşılaşmasını 20 bin km uzaktan izleyebilmek bizler açısından sıradışıydı.
Biraz da futbolun güzelliklerinden dem vurabilmek isterdim ama sahada oyle kıran kırana, çekişmeli, zevkli ve futbolla dolu bir oyun göremedik. Derbiye yakışır heyecan, adrenalin ve mücadele açısından vasatı geçmeyen durağan hatta demode bir futbol.
Yurt içi ve yurt dışında milyonlarca taraftarın kuşkusuz dört gözle bekledikleri 90 dakika sonunda skor açısından bu kez mutlu olan (Onlara kendimi de katayım) taraf Galatasaraylılardı.
Bizim basınımızın “Dünya Derbisi”!! olarak lanse ettiği bu karşılaşma da kaçımız gerçekten bu kanıya varabildik? Dünya ve Avrupa’da öylesi maçlara şahit oluyoruz ki; bizim derbilerimiz onların yanında hem çok yavan, hem de renksiz kalıyor.
Bir kere yavaş oynuyoruz, pas yüzdemiz çok düşük, yardımlaşma, devamlılık, üretkenlik saman alevi misali bir yanıp bir sönen cinsten.
Takım oyunundan ziyade bireysel mücadeleyi, şov futbolunu, “Tribünlere Oynama”ön plana çıkartmışız.
Basit bir aritmatik yapıp futbolu 90 dakikaya bölsek bizde oynanan kısım ne yazık ki 40 - 50 dakikayı geçmez.
Onun içindir ki uluslararası arenada çoğunlukla hep geride, boynu bükük ve de eziğiz. Geçici ve de tesadüfü başarılarla avunup, günlük planlardan kurtulamıyoruz. İşte yine böyle futbolsuz ve de kalitesiz bir derbi izledik.
Fukara futbolumuzla mutlu olmaya çalıştık.
Hep mi olumsuzluk, menfi,negatif noktalar? Kuşkusuz ki “Hayır” bu sadece bizler için çok önemli olan derbi de, inaniyorum ki benimde coğunluğunuz gibi aklımda bir kaç cılız, sönük, heyecan verici pozisyon tabi ki kaldı.
Özellikle attığı iki müthiş füze golle sonuca ve

oyuna damgasını vuran Hollandalı futbolcu Wesley Sneijder’e değinmeden geçemeyeceğim. İşte yıldız oyuncuya en iyi örneklerden birisi aynen Galatasaray’da ve Romanya Milli takımında oynadığı futbolla dünya futbolundaki en onemli oyuncu ve golcülerden birisi olarak kabul edilen George Hagi, en iyi defans oyuncularından birisi Rumen Popescu, Fenerbahce’nin eski Brezilyalı yıldız futbolcusu Alex De Souza, Besiktaş’ta oynadığı yıllarda taraftarın çok sevdiği başka bir yıldız İngiliz Ferdinand ve Trabzonspor’da efsane olmuş Gürcü oyuncu Şota Arveladze ve benim aklıma şu an gelmeyen sayıları onu gecmeyen gerçekten de yıldız kategorisinde değerlendireceğimiz diğerleri gibi Sneijder’i de hiç kuşku duymadan bu guruba dahil ediyorum.
Derbide sessiz sedasiz giden mucadeleyi adeta ders niteliğindeki golleriyle renklendiren, oyuna heyecan katan ve takımının galibiyetinde çok önemli bir rolü olan Hollandalı, alkışı ve taktiri fazlasiyle hakketti.
Keşke bu kalite ve vasıfta yabancı futbolcular liglerimizde daha fazla olsalar ama ne yazık ki liglerimiz bu yönden de yabancı futbolcu çöplüğü olmuş durumda.
Çoğunluğu 2.ci 3.cü sınıf ya da nekahat dönemlerini Turkiye’de sonlandıran aynı zamanda milyonlar gotüren lejyoner futbolcular!!!
Bir Galatasaray – Fenerbahce derbisini daha geride bıraktık.
Benim için öne çıkan üç önemli nokta: Oynadığı futbol ve attığı gollerle yıldız olduğunu bir kez daha kanıtlayan ve daha önceki yıllarda Ajax, Real Madrid ve İnter’de de zevkle seyretme fırsatı bulduğum Sneijder.
Futbolcudan ziyade taekwondo’cular gibi attığı tekmeyle! oyun dışı kalan Bruno Alves.
FIFA Kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır’ın Fenerbahçe lehine saydığı uydurma bir gol!! Allahtan böylesi bir golle Fenerbahçe bu maçtan galip cıkmadı.

Saygilarimla
Ahmet Ozbilgi