Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

TÜRKÜ ŞİİR VE SÖYLENCESep 23, 2014 - 11:10pm

Melbourne sanat etkinlikleri denince akla gelen bir isim olan Hayati Doğan,  aynı zamanda  Tiyatro  ve  Sahne Sanatları konusunda da uzman.  
Sahneye koyduğu Tiyatro oyunları hala belleklerimizde olan sevgili Hayati Doğan " Bu kez  uzun zamandır düşlediğimiz ve sonunda sizlerle başaracağımız TÜRKÜ, ŞİİR VE SÖYLENCE gecemizi hazırlamış bulunuyoruz.
Türkülerin ozanların şairlerin dinletisi yanında çiğ köfte ve kadehlerin, sohbetlerin hep birlikte söylenecek ezgilerin gecesine sizleri bekliyoruz.
15 Kasım  Cumartesi akşamı lütfen kimseye söz vermeyin "
diyerek etkinliğinin tanıtımını yaptı.
Geceye katılmak isteyenlerin yerlerini ayırmak için Hayati Doğan ( 0419788100)  Mehmet Bektaş  (0414309305)  Nurettin Aksoy (0400095066)  aranabilir. 

Hayati Doğan ayrıca  gecenin  TÜRKÜ formatında olduğunu, oyun ve göbek havası olmayacağını, amaçladığımız şeyin  müzikle birlikte muhabbet etmek olduğunu belirtti.
Ayrıca " Gecenin başlığından da anlaşılacağı üzere türkülerin söylencelerini hikayelerini anlatarak dinletmeyi düşünüyoruz. Çünkü biz türküleri dinlerken hep melodi içerisinde dinleyip şiirini (Güftesini ) atlarız. ikincisi o türkünün ne sebeplerle yazıldığını bilmeyiz.

Gecede düşlediğimiz diğer şey ise türküleri seslendirenler dışında birlikte söylemek. Ozan'larımızın tümünü olmasada bazılarını anmak. Onların türkülerindeki felsefeyi bir bakıma ortaya çıkarmak. Şiir'ler ise belkide bir çoğumuzun dilinde ve zihninde olan bazılarını müzik eşliğinde sunmak. Söylencelere gelince Büyük ozanların hayat hikayelerinden derlenmiş bir demet sunmayı düşünüyoruz. Ve bu hikayeler sonunda hangi türküyü yazdıklarını anlatmaya çalışacağız.

Özellikle belirtmiştim göbek havası ve oyun havası olamayacak diye bununda altında yatan şey alışılmışın dışına çıkıp Türkü'nün büyülü dünyasından çıkmamak. Tabiki eğlenceli türkülerimizde olacak ama kalkıp oynamak için değil. Belki gecenin sonunda halay çekilebilir. Bu arada unutmadan Çiğ köfte orada yapılıp sunulacak ve bu esnada Koro haline türküler seslendirilecek.

Yılmaz, Bülent, Kemal Bektaş kardeşler Şenol ve Onur Çoşkun sahne alacak. Şivan Bektaş ritimlerde olacak ama misafirlerimizin arasında olan Anan Anaklı sahnemizi paylaşabilir.
Yonca misafirimiz olacak bize birkaç türkü söyleyecek bunların yanı sıra misafir olarak gelen diğer sanatçı dostlarımızada yer vereceğiz." diyerek  gece hakkında görüşlerini  topluma iletti.