Hume City FC

Hume City FC

Official Website
07 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

MELBOURNE SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

AVUSTRALYA'DA FUTBOLUN KADERİ FİFA'NIN KARARINA BAĞLIJun 30, 2017 - 11:55am

VİCTORİA FUTBOL FEDERASYONU A LİGİNDE KESİNLİKLE “LİG DÜŞME VE LİG ÇIKMA” İSTİYOR

FFV, Victoria Futbol Federasyonu yayınladığı bildiride, FFV olarak, FFA’nın yani Avustralya Futbol Federasyon’unun bir parçası isek A liginde “ Lig düşme ve lig çıkma” fikrini destekleriz dedi.

Bilindiği üzere FFA, geçtiğimiz Mart ayında liglerde düşme ve lig çıkma ile ilgili hazırlamış olduğu FİFA ve Asya Futbol Konfederasyonuna verilecek rapor hakkında yeteri kadar ( %70) destek alamamıştı. Bunun üzerine FFA yetkilileri FİFA’dan Kasım 2017’ye kadar ilave süre istedi.

Eğer bu ilave süre isteği FİFA’nın Temmuz ayı içinde yapacağı gurup toplantısında kabul görmez ise, FİFA, FFA’ın yönetim kurulunu dağıtarak, yönetim kurulu üyelerini boşa çıkaracak.

Geçtiğimiz hafta FFA, yani Avustralya Futbol Federasyonu CEO’su David Gallop’un yaptığı açıklamaya göre, FFA Yönetim Kurulu FİFA ve Asya Futbol Konfederasyon’un istediği doğrultuda A ligde “lig düşme ve lig çıkma” ile ilgili hazırladığı ve önümüzdeki yıl hayata geçecek olan iki aşamalı projeyi sunacak.

Buna ilave olarak FFA’in 29 Haziran tarihli yapmış olduğu açıklamada FFV, yani Victoria Futbol Federasyonu FFA’nın hazırlamış olduğu iki aşamalı projeyi projede düşme ve lig çıkma maddesi konulması halinde kabul edeceğini belirtti.

Victoria Federasyon yetkilileri ise Avustralya A ligi ile Eyalet NPL takımları arasında gerek oyuncu kalitesi, gerek saha ve tesisler, gerekse kulüp yapılanması açısından büyük uçurum olduğunu ve bu farkın kapatılması gereğini belirtiyorlar.

Aynı zamanda Victoria Futbol Federasyonu, FFA’na bu önemli ve kritik konu hakkında destek vermeden önce FFA’nın kendilerini FFA’nın alt komite çalışmalarına dahil etmesini istiyorlar.

Bu komitede Avustralya Futbol Federasyonu, Victoria Futbol Federasyonu ve A liginin ana sporsoru ve finansörü olan Hyundai firmasının ortak çalışma içine girip Avustralya’da futbolu geliştirmek, yaymak ve ülke çapında takip edilen bir spor dalı olmasını sağlamak için birlik olunmasının gereği de ayrıca vurgulandı.

MİNİ YORUM

 

Şimdi Avustralya’da futbolun kaderi, FİFA’nın vereceği karara bağlı olacak.

2013 yılında kurulan NPL, yani Ulusal Premier Ligi ülke çapında “ACT, NSW, NORTHERN NSW, QUEENSLAND, SOUTH AUSTRALİA, TASMANIA, VICTORIA VE WESTERN AUSTRALIA” olarak faaliyetlerine başladı.

Her eyalet Federasyonları takımlarla tek tek sözleşme yaparak NPL lisansı verdi.

Takımlar bu çerçevede Transfer faaliyetleri, alt yapı çalışmaları, oyuncu puan sistemi , kulüp organizasyonu tamamlayarak mücadelelerine başladılar.

4 yıllık zaman süresince takımlar tüm şartlara uydular, ancak A ligi ile NPLigi arasındaki uçurun asla kapanmadı.

Bugünkü şartlarda herhangi bir NPL takımı asgari 30 kişilik bir kafileyi örneğin Western Avustralya’da bulunan Pert Glory ile maça asla uçakla götürecek, otelde yatıracak, yedirip içirecek, onlarla mücadele edecek kalitede oyuncu profiline sahip olacak maddi güçte değil.

Bu anlamda sorunun çözülmesi, A liginde “lig düşme ve lig çıkma” hayli zor görünüyor.

Sonucu hep birlikte bekleyip göreceğiz.