Hume City FC

Hume City FC

Official Website
17 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

"TÜRK FUTBOLUNDA YILDIZ SAVAŞLARI"Jun 5, 2017 - 12:15am

Beşiktaş'ın 2016-2017 futbol sezonunu şampiyon olarak tamamlamasından ve armasına 3'ncü yıldızı takmasından sonra, neden çıkarıldığını pek de anlamadığım" futbolda yıldız savaşları" başladı.
TFF resmi sitesinden alınan bilgilere göre 1959'da başlayan ligde Galatasaray 20, Fenerbahçe 19, Beşiktaş 15, Trabzonspor 6, ve Bursaspor 1 kez şampiyon olmuş.
2000-2001 sezonunda başlayan bir uygulamaya göre de her 5 yılın bir yıldıza tekabül etmesine karar verilerek, şampiyon olan takımlarımız armalarına yıldızları ilave etmiş.
Son duruma göre armalarında Galatasaray'ın 4, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın 3'er, Trabzonspor'un ise 1 yıldızı var.
Ancak Türkiye 1.Liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır, kararı çıkmış, Beşiktaş kulübüne iki yıl daha eklenmiştir.
Şimdi kafaları karıştıran sorulara gelirsek Türkiye Futbol Federasyonu önce Liglerin başlama tarihini 1959 olarak kabul ediyor, 2002'de bu karara karşın ek bir kararla Beşiktaş'a iki yıl daha veriyor.
Her nedense Fenerbahçe başkanı Beşiktaş'ın şampiyonluklarını kutladığı şu günlerde medyaya yaptığı açıklamada Beşiktaş'ın 2 yıldızını iade etmesini söyleyerek yeni bir gündem başlattı.
Açıklamada Beşiktaş'ın 'duruş' meselesi olduğunu dile getiren Yıldırım, rakiplerinden 2 yıldızı iade etmelerini istedi: "Efendi oluyorlar, feda oluyorlar... 'Süleyman ağabey duruşu' diyorlar. Bu duruşun içinde FETÖ'ye karşı şikayetiniz yok. 1959'da lig başlamış ve şampiyonlar belli. Bunlar gittiler ve 1959'dan önceki yıllarda 2 yıl şampiyon olmuşlar onu eklettiler. Burada zorbalıkla yapılan bir operasyon var. Kanuni bir olay yok. TFF'ye gittiler Haluk Ulusoy Yönetimi reddetti, sonra Tahkim Kurulu'ndan bu kararı çıkarttılar. Sonra da bizim duruşumuz var diyorlar. Duruşunuz varsa 2 yıldızı iade edin!"
Şimdi Beşiktaşlı sade bir taraftar olarak soruyorum.
-Türkiye Futbol Federasyonu gibi koskoca bir kuruma zorbalıkla kim veya kimler karar çıkarttırabilir?
-Karar sonrası Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve diğer kulüpler neden karara tepki gösterip uygulamayı durdurtmadılar?
-Sonuçta Federasyonu oluşturan kulüpler değil mi?
-Fenerbahçe başkanının bu çıkışı neden Beşiktaş'ın ikinci şampiyonluğunun hemen akabinde oldu da sezon başında olmadı?
İnşallah önümüzdeki sezon güzide kulübümüz Fenerbahçe, yeni hocaları Aykut Kocaman ile birlikte şampiyon olur da 4'üncü yıldızı takarlar.
Böylelikle "yıldız şavaşları" muhabbetinden de kurtuluruz.