Hume City FC

Hume City FC

Official Website
29 July, 2017
KARTAL SINIFTA KALDI      KANARYA İLK MAÇTA TUR KAPISINI ARALADI      VİETNAM GEZİ NOTLARI      MELBOURNE FUTBOL CAMİASINDA YENİ BİR YÜZ "VEHBİ KARABULUT"      TERİM MİLLİ TAKIMI BIRAKTI      BAŞAKŞEHİR AVANTAJI KAPTI      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

İSTANBUL KIRMIZISIMar 26, 2017 - 8:30pm

Melbourne'a dönmeme az bir süre kala filmin vizyona girdiğinden bu yana okuduğum olumsuz eleştirilere rağmem inadımı kırıp İstanbul Kırmızısı filmine gittim.
Bu kararımda sahnelerin fotoğraf tadında olacağının beklentisinin etkisi büyük oldu.
Filmin yönetmen koltuğuna 1959 İstanbul doğumlu ”Hamam(1997), Harem Suare(1999), Cahil Periler(2001), Karşı Pencere(2003), Kutsal Yürek(2005), Bir Ömür Yetmez(2007), Mükemmel Bir Gün(2008), Serseri Mayınlar(2010), Şahane Misafir(2012) ve Kemerlerinizi Bağlayın(2014)” filmleri ile tanınan Ferzan Özpetek oturmuş.
İstanbul Kırmızısı, yönetmenin aynı isimli kitabından kendisi tarafından senaryolaştırılmış.
Ancak; ayakları yere basmayan konuya yem olarak kullandığı ünlü yıldızları dahil etmesinin de yararı olmamış.
Filmde anlatılmaya çalışılan karmaşık olaylar, sabah akşam ezan sesleri, korna sesleri, kağıt toplayanlar ile geldiğimden bu yana canlı izlediğim İstanbul manzaralarının bir nev-i tekrarı olmuş, başta ben olmak üzere eminim tüm seyircinin kafasını karıştırmış. 
Hani belgesel tadında keyifli bir film izledim desem o da değil !

Sözün özü:  benim fikrimi soracak olursanız fotoğrafların lezzetli olmasının dışında film beni kendisine saramadı, konunun ve olayların içine giremedim.
Salondan çıktıktan sonra filmle ilgili hiç birşeyi hatırlamadım.
Zaten hergün gördüğüm İstanbul'un tekrarı olmuş....