Hume City FC

Hume City FC

Official Website
14 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

TATLIM TATLIMMar 23, 2017 - 2:09am

Bugün gene Kadıköy'de "Evet" ve "Hayır" çadırlarının son derece gürültülü duellosuna tanık olmanın dayanılmaz rahatsızlığını hissettim.
"Hayır" çadırı önünde bir gurup kızlı erkekli gencin davul zurna eşliğinde kurdukları halayıda hüzün, "Evet" çadırında ise plastik bahçe sandalyelerine kurulmuş sakallı  amcalar ve başörtülü yaşlı teyzelerin sakinliği dikkatimi çekmişti.
Bunun yanısıra çadırlarda görev yapanların daha çok insana ulaşıp, broşür verme yarışı da hayli ilginçti.
Sanırım bu tür propaganda çeşidi sadece bizim gibi ülkelere has bir kültür olsa gerek.
30 yıldır yaşdığım ülkedeki seçimleri anımsayınca hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğuna karar vermeden ülke gerçeklerinden kısa bir süre olsun uzaklaşmak için sinemaya gitmeye karar verdim.
Haftanın bana göre en iyi seçimi Yılmaz Erdoğan'ın senaryosunu yazıp yönettiği "Tatlım Tatlım "filmi oldu.
Film, Yılmaz Erdoğan'ın uzun bir süre kapalı gişe oynayan "Haybeden Gerçeküstü Aşk" isimli tiyatro oyununun sinemaya uyarlaması olarak olarak 30 günde Yılmaz Erdoğan'ın yaşadığı yer olan Köyceğiz'de çekilmiş.
Filmin konusuna gelirsek, verilen bir partide tesadüfler sonucu tanışan dört genç çiftin aşklarını anlatıyor.
Evli bir insan olarak filmde çiftlerin cicim aylarından başlayarak, ayrılma noktasına kadar gelinilebilen devreleri daha iyi anlıyabiliyoruz.
Sinemacı Yılmaz Erdoğan, herkesin başına gelebilecek olan tanışma, ve evlilik sürecini komedi unsurlarını öne çıkartıp, kıvrak ve mükemmel bir Türkçe ile anlatmak istemiş.
Sonuçta dört genç çiftin birlikteliklerini eğlenceli bir üslupla anlatan filmi bir anlamda evliliğe hazırlanan gençlerin izllemesinde fayda var diyorum.
Ha.. bu filmi ülke çapında en ufak bir espiriyi kaçırmadan kaç kişi sıkılmadan izler diye sorarsanız, üniversite çağlarında okul kantininde simit-çay içen aşıkları en başa koyarım....