Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

VODAFONE ARENA'NIN BÜYÜSÜMar 15, 2017 - 2:27am

Ailemi görme adına gittiğim Ekim Kasım 2016, aylarında Beşiktaş'ın mabedi Vodafone Arena'yı ilk kez Beşiktaş- Antalyaspor'u 3-0 yendiği maçta görmek kısmet olmuştu.
Daha sonra sırasıyla 2-1 kazanılan Trabzonspor, 1-1 biten Başakşehir maçlarına gitmiştim.
Akabinde sevgili babamın kaybında tekrar gittiğim zaman Ocak, Şubat ve Mart 2017'de 5-1 kazanılan Konya, 1-0 kaybettiğimiz Fenerbahçe, 3-1 kazanılan Akhisar Belediye, 1-0 kazanılan Rizespor ve 2-2 berabere kalınan Kayserispor  maçında boğazın incisi Vodafone Arena'yı ziyaret etmiştim.
İstanbul'da Beşiktaş maçlarına gitmenin sadece maç izlemek olmadığını, bir spor geleneği olduğunu sanırım sadece Beşiktaşlılar bilir. 
Gerçek taraftar önce Beşiktaş semtinin çarşı içi gösterilerinin bir parçası olduğunun bilincindedir.
Bu anlamda maçtan en az 2 saat önce Çarşı meydanında toplanarak adeta bir opera sanatçısı gibi sahneye yani maça hazırlanır.
Maç sloganlarının ve  şarkılarının son provaları, ses açma, havaya girme hep burada yapılır.
Bütün bunları yaparken de geleneksel olarak maddi imkanı yeterli olan taraftarlar balık pazarının arkasında konuşlanmış olan lokantalarda yosun salatası, ezme mezeler ve ızgara balık eşliğinde Türk'lerin ana içkisi olan aslan sütü içilir.
İmkanı daha kısıtlı olan öğrenciler, gençler hatta garibanlar ise şu an bana göre Türkiye'nin en iyi birası olan  filitre edilmemiş Bomanti yi tercih etmekteler.
Gözlemlediğime göre, maç günleri Beşiktaş semtinde Belediye zabıta kanun ve kuralları geçerliliğini yitiriyor.
Haftanın diğer günlerinde Beşiktaş sokaklarında tezgahta mal satmaya çalışan  işportacılarla ölesiye mücadele eden belediye zabıta memurlarının her nedense maç günlerinde "Çarşı" meydanında açıkta bira satan Roman vatandaşlara dokunmuyorlar.
Bu da bir başka Beşiktaş geleneği olsa gerek.
Maçın başlamasına az bir zaman kala, binlerce taraftar, gruplar halinde şarkılar söyleyerek, sloganlar atarak Dolmabahçe Saray yoluna doğru inanılmaz bir göç başlıyor. 
Maçın başlama düdüğü ile yüzlerce lira ödeyerek satın aldığınız koltukta oturma saltanatınız bir anda bitiyor.
Ancak 100'ün üstünde kilo, dizlerde romatizma, göbekte 30 kg'cık bir fazlalıkla sadece 15 dakikalık mola ile 90 dakika zıplamak gerçekten benim için büyük eziyet olsa da Beşiktaş sevgisi her şeyin üstünde oluyor.
Bütün bu güzelliklerin yanısıra, Anadoluspor'un sahası olan ABD Stadı çimleri üzerinde tabureme oturup "Canon EOS 7D"  70-200 mm objektifimle maç fotoğrafları çekmeyi de çok özlediğimi itiraf etmeliyim.
Yakında buluşmak dileğiyle....