Hume City FC

Hume City FC

Official Website
24 July, 2017
AFL'DE 18 HAFTA MAÇLARI      HİLALSPOR 4 PUAN FARKLA LİDER      ANADOLUSPOR EVİNDE KAYBETTİ!      GALATASARAY'A AVRUPA KAPISI KAPANDI !      BEŞİKTAŞ ÇİN'DE KAYBETTİ      BİR ALTIN FUTBOL FELSEFESİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BÜLENT'İN GÖZÜYLEMar 2, 2017 - 2:44am

Hergün Nuri Bilge Ceylan, Andrei Tarkovsky, Woody Allen, Akira Kurosova filmleri izleyen yurdum insanı eğer bu filme  "Sanat Filmi" beklentisi ile ufkumu açsın, hayatıma bir anlam katsın, beni düşündürsün ve beni geliştirsin mentalitesi ile izlemeye giderse doğal olarak hayal kırıklığına uğrar. 
Devlet başkanının sanata bakışı "kaldırın şu ucubeyi" Belediye başkanının " İçine dükürürüm böyle sanatı" gibi avam cümlelerle ifade edilen ülkemde bu tarz bir filmi izleyip sanatsal bir bakış açısı ile değerlendirmenin en ufak bir mantığı yok diye düşünüyorum.
Şahan Gökbakar'ın da güldürürken düşündürmek gibi bir komedi filmi yapma endişesinin olduğunu da sanmıyorum.
Bu gerçeği kabul edersek film sahiplerini, yapımcılarını eleştirmenin de bir mantığı yok.
Eldeki mevcut kitle ne bekliyorsa neyi talep ediyorsa filmi yapanlar ona göre film çekip vizyona sürüyorlar.
İzliyenlerin bolca gülebileceği, kafalarını dağıtabileceği, sıkılmadan sadece vakit geçirebileceği türden yani.
Genel anlamda sanatla asla ilgisi olmayan ülkemin sinamasında sanat filmi çekilmez, ancak sinemanın ticareti yapılır diye düşünüyorum.
Tabii ki, ticarette amaç sadece para kazanmaktır.
Bu anlamda filmi 2 hafta içinde 4 milyon 137 bin 075 kişinin izlediğini düşünürsek,  Şahan Gökbakar'a çok para kazanan başarılı bir iş adamıdır diye bakmak lazım.

Filme dönecek olursak; açık bir şekilde birtakım göndermeler yapılmış, mesaj verme kaygısı güdülmüş.
Ancak Şahan Gökbakar, filmi beğendirme adına tribüne oynadığı sahnelerde milli ve Osmanlı değerlerinin dozunu ayarlamada yer yer kantarın topuzunu hayli kaçırmış.
Sonuç olarak baştan sona kadar kafa yormadan, başta halter kaldırma sahnesi olmak şartıyla sadece bir kaç sahnede gülebildiğim, anlamsız ve kalitesiz bir film olmuş.
Eğer bu arada film Melbourne'a gelirse koltuklardan düşercesine gülemeyeceğinizi söylemeliyim...