Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

NOUMA'DAN SONRA VAN PERSİEFeb 6, 2017 - 6:21pm

Pazar akşamı  son yılların en olaylı ve elektrikli bir derbi maçını izledim.
Bence rakibine oranla daha soğukkanlı ve sakin kalabilen Fenerbahçe maçı kazanmayı bildi.
Maçın önüne önce hakem sonra Van Persie geçti.
Hollandalı yıldız, önce profesyonelce Tosic'i attırdı, seyirciye dilini çıkarttı, Tosic'e yönelik centilmenlik dışı hareketini yaptı ve sonra golünü atarak bir anlamda geceye damgasını vurdu.
Vodafone Arena'da oynanan derbi maçını çıplak gözle izledim.
Televizyon kameralarının göstermediği bir çok olaya şahit oldum.
Bu anlamda  maçın atmosferini, taraftarın ve oyuncuların psikolojisini çok iyi süzebildiğimi söylemeliyim.
Maçı 41’nci dakikada olan kırmızı karttan bağımsız değerlendirmenin imkansız olduğuna inanıyorum.
Bence müsabakayı yöneten hakemlerin maçın ilk dakikasından itibaren maçın  nereye gidebileceğini önceden görüp ona göre tavrını takınacağını bilmesi gerekiyor.
Pazar akşamı maçın orta hakemi Ali Palabıyık bunu yapabilse, 1-2 doğru kartla oyuncuların gazını alabilse  maç buralara gelmezdi diye düşünüyorum.
Oturduğum yer kırmızı kart olayına çok yakın olduğundan, Van Persie’nin Tosiç’e yaptığı hareket net kırmızı kart olduğunu direk olarak ben bile süzebildim. Hatta olay önümüzdeki yan hakemin tam kaşısında cereyan etmiş, yan hakemde kulaklığını tutarak orta hakeme bir şeyler söylemişti.
Ne söylediğini duyamadık ama  Van Persie’nin Tosic'e tekme-tokat girişi nasıl yorumladı çok merak ediyorum.
Evet Tosic, son derece amotörce Van Persie'ye kafa atmaya çalıştı ve bunun futbol kurallarına göre adı kırmızı kart.  Bir temasın olmadığı açıkça görünen pozisyonda da Van Persie'nin kendisini abartarak yere atmasını da anlamakta güçlük çektim.
Ancak maçın orta hakeminin Van Persie'ye neden kart göstermediğini de ayrıca merak ediyorum.
Bence asıl sorgulanması gereken olay, Rakibine verdirdiği kırmızı karttan sonra Tosic'e bakarak elini şortunun içine sokmasıydı.
Yıllar önce Fenerbahçeye attığı golden sonra Fenerbahçeli seyircilere doğru elini şortunun içine sokarak centilmenlik dışı hareket yapan Beşiktaşlı Pascal Nouma  Türkiye Futbol Federasyonundan 7 ay ceza almış, aynı anda başkan Serdar Bilgili başkanlığında toplanan Beşiktaş yönetim kurulu oyuncusu Pascal Nouma'yı kulüpten ihraç etmişti.
Şimdi neler olacak Van Persie'nin bu centilmenlik dışı hareketi karşısında TFF'nu ve Fenerbahçe yönetimi ne gibi bir tavır alacak.
Bekleyip göreceğiz.