Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

'DAĞ 2' İZLEMEYİ HAK EDİYORNov 5, 2016 - 1:39am

İstanbul'da 4 Kasım Cuma günü vizyona giren, dağ filminin devamı niteliğinde olan   "Dağ 2" filmini CKM Sinema salonlarında aynı gün izledim.
2014 yılında vizyona giren David Ayer'in yönettiği, başrollerde  Brad Pitt'in oynadığı Furry adlı savaş filmini gene aynı sinemada izlemiş, film çıkışında sinema salonundan dayak yemiş gibi çıkmıştım. "Dağ 2"  içinde aynı şiddette olmasa bile salondan ağzımda ciddi oranda sinema lezzeti ile ayrıldığımı itiraf etmeliyim.
Dağ 2'yi yöneten Alper Çağlar, Türk sinemasında 2010 ila 2016 yılları arasında yapmış olduğu Büşra, Dağ ve Panzehir filmleriyle sinemaya adını duyurmuş genç ve başarılı bir yönetmen.
Çektiği tüm filmlerin senaryosunu, müziğini, kurgusunu ve yapımcılığını da üstlenen yönetmen bu anlamda da övgüleri hak ediyor.

Şahsen, finansal anlamında destek sağlandığında Hollywood yapımlarına taş çıkartacak filmler yapacağına inanıyorum.
Dağ 2 Filminde 7 Bordo Bereli askerin kahramanlıklarını anlatırken kamerasını ustaca kullanmış ve sinema teknolojisin son verilerini kullanarak aksiyon görsel efektleri ile seyirciye şov hazırlamış.
Ayrıca Türkiye'nin tek askeri silah yapımcısı MKE kurumu da filme kayıtsız kalmayarak kendi ürettiği gerçek silah ve mühimmatların tamamının filmde kullanılmasına izin vererek katkıda bulunmuş.
Bir subay çocuğu olarak askeri kışlalarda büyümüş, çocuk denecek yaşta Jeep kullanmayı öğrenmiş, her türlü silahla tanışmış, askerliğini 18 ay Suriye sınırında hudut karakol komutanı olarak yapmış ve bir çok müsademeye katılmış olmamdan kaynaklanan yapı ile askeri disiplin, alt üst ilişkileri ve askeri görev anlayışını çok iyi bilirim.
Doğal olarak da askerlerin yaşadıklarını anlatan filmleri ilgiyle izlerim. 
Bu anlamda yönetmen, filminde son derece detaycı çalışmış. Özellikle günümüz silahları, merminin namludan çıkarken ki efektleri iyi ve etkili kullanmış. 
Ancak geriye dönüşlerdeki, karakterlerin özel yaşamlarına dokunma endişesi, filmin temposu ile aksiyon kurgusunu azaltarak filmin tansiyonunu yer yer düşürmüş.

Filmin konusuna gelirsek, askerliklerinin bitmesine az kalan Asteğmen Oğuz (Çağlar Ertuğrul) ve Onbaşı Bekir (Ufuk Bayraktar), özel kuvvetlere katılmak isterler. Çok zor ve uzun bir eğitimden geçen ikili özel kuvvetlere katılmayı başarırlar. Daha ilk günlerinde, özel bir görev için Yarbay Veysel komutasında 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne (MAK) katılırlar. 7 Kişilik Tim’in görevi, Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktadır…

Filmdeki düşmanın kimliği açık olarak belirtilmese bile bu güne kadar medyada görüp nefretle andığımız, kafa kesip, insan yakanı olarak bilinen terör örgütü ile film boyunca mücadele eden askerlerimizin yanında soluklarımızı tutarak filmi bitirdik.

Oyunculuk olarak öne çıkan ise Murat Serezli, Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar'ı sayabiliriz.

Kısaca, Hollywood standartlarında kaliteli film çekmeyi kendisine ilke edinen genç bir yönetmenin filmi, Dağ 2, vatan askerin sevgisini, çatışma sahnelerindeki gerçekçiliği, şövenist sınırlarını zorlamayan milliyetçiliği, masumu koruma adına işlenen mantıklı hümanizmi ile haftanın en iyisi olmayı hak ediyor.  
İyi seyirler.