Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

"NATİONAL GEOGRAPHIC" ÖDÜLLÜ GEZGİN FOTOĞRAFLARISep 14, 2016 - 12:53am

Fotoğraf sanatı ile tanıştığım 1970 yılından bu yana “National Geographic” dergisininde yayımlanan ve çoğunlukla egzotik ülkelerin dört bir yanında çekilmiş fotoğraflar daima ilgimi çekmiştir.
Fotoğrafın temel ilkelerini sökmeye başladıktan sonra bu ilgi, doğal olarak sanatçı olmaya aday kişilerde görülen kıskançlık sendromuna dönüştü.
Daha sonraki yıllar dergiye abone olunca, fotoğraf tutkusuna bir de yeni belde ve ülkeler görme, bu ülkelerde fotoğraflar çekme arzusu oluştuysa da şartlar ve imkansızlıklar nedeniyle, pek gezi fotoğrafları çekemediğim gibi ülke dışına uzun bir sure çıkma olanağı da bulamadım.
Aslında o yıllarda 36’lık olarak tabir ettiğimiz renkli film makarasını satın alıp, renkli kağıda bastırmak bile maddi açıdan büyük külfetti.
Tabii ki ilk tercih yeni doğan çocuklarınız, aileniz ve çok yakınlarınızındı.
Doğrusunu söylemem lazımsa 30 yıldır yaşamakta olduğum Avustralya’da bile bu olanağı son 10 yılda bulduğumu itiraf etmeliyim.
Bunda artık analog kameralerdan dijital kameralara, film makaralarından hafıza kartlarına, kağıt baskısından dijital image’lere geçişin rolü çok büyüktü.
Eşim Güler’le uzun süre planlayıp, tek tek ayrıntılarını düşündüğümüz ilk kapsamlı gezi,  “Büyük Avrupa” turuydu.
İngiltere, Fransa, İspanya, Belçika, Malta, İsviçre, İtalya ve Almanya'nın bir kısmını içine alan 8 Avrupa ülkesini gezip fotoğraflama şansı bulduğumda “Travel Bugs” dedikleri seyahat etme hastalığına yakalanmıştım bile.
Bu istek ve arzu 2007 yılında beni yeni bir projeyi hayata geçirmeye itti. Projenin adı " Vizyonart Fotoğraf Grubu" oldu. Bir çok dost gruba katıldı, beraberce "Avustralya kazan biz kepçe" gezerek doğa fotoğrafları çektik 6 yılda 6 toplu fotoğraf sergileri açtık. Bu sergileri Melbourne, Sydney, Mildura, Shepparton'da toplum üyelerimizle paylaştık. 
Daha sonra Vizyonart Fotoğraf Grubundan bazı dostlarla ülkemizi yeniden keşfetme adına yapılan “Kültür Turları”  gezilerini gerçekleştirdik.
Sonraki plan olarak, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan'ı kapsayan Orta Avrupa gezisini tamamladım.
Asya ülkelerinden ise Güney Kore, Vietnam, Hong Konk değişik Asya Kültürünü tanımamızı sağladı.
Amerika'yı enine boydan boya " Trans America" olarak bilinen 23 günlük bir turla yeniden keşfettim !
İçinde yaşadığımız Avustralya’yı (Victoria’nın hemen hemen tamamı, NSW’in tüm kıyı şeridi ve High Country bölgesini, SA'yı, WA'yı (Melbourne'dan Perth'e kadar araba ile geçtim ve Northern Territory’nin Uluru,  Eye Rock bölgesi) gezip fotoğrafladım.
Bu seyahat ve gezi notlarımı da “Bülent’in Gözüyle” olarak önce Turkish Report Weekly gazetesinde, son 2 yılda da kendi internet sitem olan www.melbournefutbol.com’un kültür/sanat bölümünde okurlarımla paylaştım. 
Bilgisayar'ımın ve hafıza kartlarımın belleklerinde  belki de on binlerce fotoğraf gizli.
İçimde hala yeni yeni yerlere gidip fotoğraflamak var. 
Şimdi ise siz sevgili fotoğraf ve seyahat düşkünü dostlarım için muhteşem bir fotoğraf şöleni hazırladım.
Fotoğraflar National Geographic, Ağustos ayı sayısında, 28. kez düzenlenen, National Geographic Gezgin Fotoğrafları Yarışmasından alındı.
Yarışmaya yine dünyanın tüm bölgelerinden insanlar çektikleri fotoğrafları göndererek katılmışlar.
Ben de www.melbournefutbol.com sitesi kültür/sanat bölümü olarak sizin için bazı etkileyici fotoğrafları derledim ve eşsiz karelerine yer verdim.
Fotoğraflara baktığınızda, dünyamızın aslında ne kadar ilginç olduğuna bir kez daha karar vereceksiniz.
Bundan eminim....