Hume City FC

Hume City FC

Official Website
14 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

İSTANBUL'DA ÜCRET ÖDEMEDEN GEZEBİLECEĞİNİZ 13 MÜZEAug 24, 2016 - 12:22pm

İstanbul, sanatseverler için gerçek bir hazine.
Ama bu hazineyi değerlendiremeyen arkadaşlarımızdan sıkça duyduğumuz bir şey var; “İstanbul’da sadece parası olan gezebiliyor.” Ve biz de bu söyleme kesinlikle katılıyoruz.

Yine de bu güzelim kentin nimetlerinden yararlanmak istedikten sonra, para harcamadan yapabilecekleriniz çok da kısıtlı değil. Mesela, cebinize yalnızca akbilinizi koyup her bir karışı kültür kokan bu kentte tüm gün sanatsal bir gezi yapabilirsiniz.

Parasız gezdiğiniz günleri en keyifli şekilde değerlendirebilmeniz için size 13 seçenekli bir ücretsiz müze rehberi hazırladık.

1. Salt Galata, Salt Beyoğlu
salt-galata
Salt, 2011 yılından beri kar amacı gütmeyen bir sergi mekanı olması için kuruldu. Önce Beyoğlu, ardından da Galata’yı faaliyete sokan Salt’a ne zaman uğrarsanız uğrayın (aradaki boşluklara rastlamadığınız sürece) size muhteşem etkileyicilikte bir sergi sunar. İstanbul’un kalbi Karaköy’de bulunan Salt Galata’nın müthiş mimarisinden büyülenirken, diğer yandan mevcut sergileri görebilir, eskiden Beyoğlu’nda yaptığınız gibi Robinson Crusoe 389’u yeni mekanında gezebilir, alt katındaki Osmanlı Bankası Müzesi’ni dolaşabilirsiniz.

Salt Beyoğlu ise şu anda mimari düzenlemeler nedeniyle bir süreliğine kapalı olsa da, merakla geri dönüşünü bekliyoruz.

2. Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Burgazada
sait-faik-muze
Burgazada’nın Sait Faik’e yazdırdığı o naif sözcüklerin kaynağını merak ederseniz buradaki müzeye dönüştürülmüş muhteşem evini ziyaret edebilirsiniz. Yazarın giysileri, notları, ve anılarına dair pek çok detaya tanıklık edebileceğiniz müzeye keyifli bir vapur yolculuğu ile ulaşacak olmanız da işin ekstra güzelliklerinden.

3. Türkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü
is-bankasi-muze
Türkiye İş Bankası Müzesi, Pazartesileri, bayramlarının ilk günleri ve 1 Ocak günü dışında her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık. 2007’den beri hizmet veren müze, İş Bankası’nın kuruluşu, geliştirdikleri ve tarihine dair pek çok eser barındırıyor.

4. Sirkeci Garı Müzesi, Sirkeci, Fatih
sirkeci-muze
İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da geçen müze, 2005 yılında Srikeci Garı’nda açıldı. Müzede TCDD’nin geçmişte kullandığı demiryolu aletleri ve haberleşme araçları, fotoğraflar ve daha birçok eşya sergileniyor. Pazar, Pazartesi ve resmi tatiller dışında her gün 09.00-12.30 ve 13.00-17.00 saatleri arasında mzüeyi gezebiliyorsunuz.

5. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi, Bakırköy
bakirkoy-muze
Listedeki belki en ilginç müzelerden biri Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesindeki bu müze. 2008 yılından beri hizmet veren Müze, tarih boyunca hastane içinde kullanılan tıbbi veya kişisel malzemeler, teşhis ve tedavi aletleri gibi pek çok ilgi çekici eser bulunduruyor.

6. Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultanahmet, Fatih
cumhuriyet-egitim-muzesi
Cumartesi ve Pazar günleri hariç her gün açık olan Cumhuriyet Eğitim Müzesi 1998 yılında açıldı. Cumhuriyet dönemi Türk Eğitim tarihine ışık tutan müzenin girişi de ücretsiz ve kesinlikle görmeye değer.

7. İstanbul Modern Sanat Müzesi, Karaköy
istanbul-modern
Sadece perşembe günlerinde olmak üzere İstanbul Modern’de sergilenen tüm sürekli eserleri ve güncel sergileri ücretsiz gezebiliyorsunuz. Ayrıca perşembe günleri saat 17.00’de yine ücretsiz yapılan Türkçe rehberli turlara da rezervasyon yaptırma şartıyla katılabiliyorsunuz.

8 Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
sabanci-muzesi
Belirli bir günü ücretsiz yapan özel müzelerden biri de Sakıp Sabancı Müzesi. Bu güzel Atlı Köşk’e çarşamba günleri giriş ücretsiz. Emirgan’da mükemmel bir konuma sahip olan müzeye ulaşana kadar boğazın kenarında yürüyüş yaparak İstanbul’un keyfini de çıkarabilirsiniz.

9. Pera Müzesi, Tepebaşı, Beyoğlu
pera-muzesi
Pera Müzesi yalnızca cuma günleri 18.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor. İş yeriniz çok uzakta değilse çıkışta yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri olabilir. Diğer günlerde normal şartlarda 20 TL ücreti olan Pera Müzesine, çarşamba günleri öğrenciler, engelliler, her engellinin bir refakatçisi ve 12 yaş altındaki çocuklar ücretsiz girebiliyor.

10. Klasik Otomobil Müzesi, İkitelli, Başakşehir
klasik-otomobil-muzesi
İkitelli’de müze olduğunu duymak şaşırtıcı gelebilir. Genelde fabrikalarına alışkın olduğumuz İkitelli’de muhteşem bir Klasik Otomobil Müzesi var ve girişi tamamen ücretsiz olan bu müze, Türkiye’nin ilk otomobil müzesi aynı zamanda. 1920-1970 yılları arası döneme ait 50 adet otomobil sergilenen müze yalnızca cumartesi ve pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık.

11. Galatasaray Müzesi, Galata, Beyoğlu
galatasaray-muzesi
Özellikle de futbolla yakından ilgilenen herkes Galatasaray Müzesini görmeli. Ali Sami Yen tarafından ilk olarak 1911 yılında Kalamış’a kurulmuş olan müze, 2000’li yıllarda Galatasaray Lisesi’nin içine taşındı. Müzede tam 2000 tane kupa görebilirsiniz. Pazartesileri hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

12. Orhan Kemal Müzesi, Cihangir, Beyoğlu
orhan-kemal-muze
Cihangir’e kadar gidip de Orhan Kemal’i ziyaret etmeden olmaz, olmamalı. Yazarın hayatına ve kalemine dair pek çok ipucu ve eşya barındıran müzeye de giriş ücretsiz. Müze hafta içleri 10.00-19.00 saatleri arasında açık.

13. İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş / Öğrenciler için
deniz-muzesi
Yetişkinler için 6,5 TL giriş ücreti alınan Beşiktaş’ın kalbindeki İstanbul Deniz Müzesine öğrencilerin girişi ücretsiz. Hala öğrenciyseniz hemen gidip görmenizi öneriyoruz. Ama öğrenci değilseniz ve yanınızda birkaç lira varsa yine ziyaret edebilirsiniz. Müze pazartesi günleri, yılbaşı ve dini bayramların ilk günü hariç her gün açık.