Hume City FC

Hume City FC

Official Website
06 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

KULÜPLER BİRLİĞİ DEPLASMAN YASAĞINI KALDIRDIAug 11, 2016 - 10:55pm

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, yeni sezonda Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor arasındaki deplasman maçlarına taraftar götürmeme uygulamasının kaldırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Kulüpler Birliği Vakfının gerçekleştirdiği toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gümüşdağ, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra oluşan birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"15 Temmuz sonrasında oluşan birlik ve beraberliğin, kardeşliğin tribünlere yansımasını sağlamak amacıyla deplasman yasaklarının kaldırılmasına karar verdik. Dolayısıyla bundan sonraki Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor deplasmanlarında artık tribünde taraftarların yan yana maç seyretmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu birliğin ve beraberliğin 15 Temmuz demokrasi şehitlerinden sonra çok daha önem arz ettiğine ve ihtiyaç olduğuna inanıyoruz."

Son yıllarda Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor arasında yapılan maçlara deplasman takımının taraftarı alınmıyordu. Ayrıca Beşiktaş ile Bursaspor taraftarları arasındaki olayların ardından iki takımın maçlarına deplasman takımı taraftarı giremiyordu.


Kulüpler Birliği Vakfının olağan toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

Maslak'taki yeni ofisinde gerçekleştirilen olağan toplantıya Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta'nın yanı sıra diğer kulüplerin başkanları ve temsilcileri katıldı. Toplantıda Fenerbahçe Kulübünü asbaşkanlardan Şekip Mosturoğlu temsil etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişiminden sonra oluşan birlik ve beraberlik ortamına vurgu yapmak amacıyla toplantı salonunda yer alan kulüp bayraklarının yerine Türk bayrağı konuldu.

Toplantıda, geçen faaliyet dönemine ait yönetim ve denetim kurulları ibra edilirken, yönetim kurulu seçimi yapıldığı bildirildi. Yapılan oylama sonucunda eski yönetimin devam etmesi kararı alındığı kaydedildi.

Yayın ihalesi öncesinde, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile kurulan yayın ihalesi komisyonunun çalışmalarının kulüp başkanlarıyla paylaşıldığı vurgulandı. Toplantıda, yayıncı kuruluşun şiddet içeren görüntüleri ekrana yansıtmaması konusunda karar alındı. Kulüpler Birliği Vakfının futbola, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe zarar veren görüntülerin yayınlanmaması noktasında yayıncı kuruluştan ricada bulunacağı aktarıldı.

Toplantıda alınan kararlar ve yapılan görüşmelerle ilgili açıklamada bulunan başkan Göksel Gümüşdağ, FETÖ'nün darbe girişimine değinerek, şunları kaydetti:

"15 Temmuz gecesi Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne karşı haince bir saldırı denendi. Türk milletini gafil avlamaya çalışan bu kalleşçe girişim, karşısında büyük Türk halkını buldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın o gece yaptığı çağrıya icabet eden milyonlarca insan, ilk geceden itibaren ülkenin her köşesinde uyumadan, yorulmadan, büyük bir şevkle demokrasi nöbeti tuttu. Geçtiğimiz pazar günü tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden büyük demokrasi mitinginde de göz kamaştırıcı bir resim sergilendi. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı sonrası ülkenin her yerinden politik görüşleri, yaşam felsefesi ne olursa olsun bir araya gelen milyonlarca Türk insanı tarihe geçecek bir buluşmaya imza attı. Bu liderlikten ilham alan Kulüpler Birliği Vakfı adına da şunu söylemek istiyorum; renklerimiz, siyasi görüşlerimiz, hayata bakış açılarımız ne olursa olsun ülkemize ve devletimizin bölünmez bütünlüğüne olan sevgimiz ve bağlılığımız her şeyin önündedir."

"FETÖ oluşumunu hafife alma lüksümüz yok"
Göksel Gümüşdağ, FETÖ yapılanmasına vurgu yaparak, "Sporun ve özellikle futbolun içine sızmış hain oluşumların önünü kesebilmek, gerekli önlemleri alabilmek için vakfımıza düşen görev ile sorumlulukların tartışılması ve bir anlamda tüm kulüplerin kendi bahçesini temizlemesi konusunda bir değerlendirme yaptık." diye konuştu.

FETÖ'yü hafife alma lüksüne sahip olmadıklarını belirten Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Gümüşdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Çok uzun yıllar önce başlayıp sinsice hazırlanmış hain bir plan devletin kademelerine nasıl sızdıysa futbolun içine de aynı tehlikeli bir şekilde sızdığını öngörmek zorundayız. Önlemlerimizi buna göre alacağız. FETÖ oluşumunu hafife alma lüksümüz yok. Yaşadığımız olayları unutup, hafife alırsak adeta bir başka dalga için davetiye çıkartmış oluruz. Buna asla göz yumamayız. Futbol ailesi olarak biz de mutlaka kendi bahçemizi temizlemek ve toplamak zorundayız. Üyelerimize, kulüp başkan ve yöneticilerimize büyük sorumluluk düşüyor. Şeffaf, ciddi ve titiz araştırma gerekiyor. Bu bağlamda vakıf olarak önerilerimiz oldu. Kulüp başkanlarının yorumları ve önerileri alındı. Her zamanki gibi kendi sorumluluğumuzun bilincinde olarak futbolun bu hassas döneminde sağlam bir aile kimliğiyle karşınızdayız."

Gümüşdağ, "15 Temmuz Demokrasi Kupası adı altında bir organizasyon düşünüyor musunuz?" şeklindeki bir soru üzerine, "Özellikle Türkiye Kupası'nın ismiyle ilgili arkadaşların genel kanaati var. Bu teklifi TFF ile paylaşacağız." diyerek sözlerini tamamladı.