Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

AFL

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

YAPILAN HATANIN BEDELİ ÇOK AĞIR OLDUJul 7, 2016 - 12:45pm

Avustralya'da gönülden bağlı olduğum takım olan Essendon AFL tarihinde 1933'ten bu yana, yani 83 yıl sonra Tahta Kaşık " Wooden Spoon" olacak.
Bilindiği üzere Essendon futbol takımına ASADA (Avustralya Dopingle Mücadele Kurumu) tarafından doping yaptığı iddiası ile soruşturma başlatılmıştı.
Bir sonraki yıl, AFL yönetim kurulu AFL'in adını ve şerefini kirletti diye Essendon kulübüne 1.5 milyon dolar maddi ceza vermiş, yardımcı hocası Mark Thompson'a 30 bin dolar, baş antrenör James Hird'ü ise 1 yıl müsabakalardan men cezası ile cezalandırmıştı.
İlave olarak sezon sonu final müsabakalarında mücadele etmesini de yasaklamıştı.
Daha sonra ki sezon, Avustralya Federal Mahkeme ASADA'nın delillerini yetersiz bulmuş, Essendon'u suçsuz bularak 2016 futbol sezonunda oynamasına müsaade etmişti.
Ancak ASADA, dünya çapında spor mahkemesine müracaat ederek soruşturmayı tekrar başlatmıştı.
Tekrar başlayan incelemeler sonucunda, Essendon futbol kulübü "2012 futbol sezonunda futbolculara verilen kas kuvvetlendirici ve kas direncini arttıran ilaç yüzünden" WADA (Dünya Dopingle Mücadele Kurumu) tarafından suçlu bulunmuş, 2016 sezonunda 12 futbolcusu 1 yıl süreyle ceza almıştı.
12 kaliteli ve tecrübeli oyuncusundan yoksun lige başlayan Essendon takımı, doğal olarak bocalamış,15 hafta sonunda lig sonuncusu olmuştur.
Sonuç olarak niteliği ve ileride doğuracağı kötü sonuçları hesaplamadan alınan ilaçların sonucunda Essendon kulüp olarak çok kötü durumlara düşmüş, saygınlığını ve itibarını büyük ölçüde kaybetmiştir.
Bir Essendon taraftarı olarak bize çok pahalıya patlayan bu hatanın, bir daha tekrarlanmaması temennisi ile gelecek yıl görüşmek üzere diyorum.