Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

"FUTBOL DA BİR SANAT DALIDIR"Jun 24, 2016 - 11:46am

Oldum olası futbolu, herhangi bir sanat dalına benzetirim.
Sinema, Tiyatro ve Müzik gibi.
Hepsinde de oyuncular belli.
Sinema ve tiyatro sanatçısı ellerine verilen rolleri, Müzisyen notayı, futbolcular ise hocalarının verdiği taktikleri yetenek ve kabiliyetlerine göre uygularlar.
Hepsinin izleyicileri, fan kulüpleri, sosyal medya takipçileri, köşe yazarları, gazetecileri ve tutkun magazin muhabirleri var.
Sahneye konan her oyun, vizyona giren her film, şampiyonalarda oynanan her karşılaşma artık izleyicinin önüne çıkan oyuncu, aktör ve futbolcularla birlikte yönetmen, rejisör ve antrenörlerin performanlarıyla değerlendirilir.
Sonuç olarak, bir film ve tiyatro oyunu iyi gişe yaparsa, futbol takımları da kupa alırlarsa haklarında çıkan yazılar olumlu, övücü ve yüreklendirici olur. Aynı hususu futbol takımlarında da görebiliriz.
Aksi olduğu durumlarda ise, yani sinema ve tiyatroda senaryo, futbolda oyun taktiği aksar, üstüne oyuncu performansları da yeterli olmayınca fimler ve tiyatro oyunları vizyondan kalkar, futbol takımları da şampiyonanın dışında kalırlar.
Şu ana kadar, başarısız olan film ve oyunları hakkında bir çok eleştri yazıları alan, yerden yere vurulan bir çok yönetmen tanıdım.
Ancak sağa sola çatan, tehtitler savuran film ve tiyatro yönetmeni görmedim.
Paşa paşa köşelerine çekiliyor, yeni projelerine hazırlanıyorlar.
Ama futbolda öyle mi ?
Son örnek bizim şampiyonadan elenen milli takım hocası ve kaptanı burunlarından kıl dahi aldırmıyor.
Önce alınan yenilgiler sonrası medyaya gönderme yaparak “ inlerinden çıktılar” benzetmesi yapıyor.
Daha sonra devletin kanalı TRT’de Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in “Gündem Ötesi” adlı programda milli takımlar teknik direktörü Fatih Terim ve Futbolcular hakkında getirdiği eleştiri üzerine hazret TRT’ye röpartaj vermeme kararı alıyor..
Kaptan ise çıkıp “herkesten tek tek hesap soracağım” diyor.
Sanki sahaya medya mensupları, sporsever halk çıkıp oynadı.
Sevgili kaptanımıza dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından olan Arjantinli yıldız Diego Armando Maradona'nın kendi sözleriyle cevap veriyorum.
Maradona bir röportajında " Biz futbolcular, sürekli üzerimizde çok baskı olduğundan yakınırız. Baskı ancak evlerine 5 peso getirip çocuklarını geçindiremeyen insanların üzerinde olur. Binlerce dolar alıp sahaya çıkıp oynuyoruz. Ve ağzımızı açınca stresten bahsediyor, şikayet ediyoruz. Stres bu ülkede sabahın altısında kalkanlar içindir."
Asıl hesap sorulması gereken başta bu şampiyona için teknik direktöre 3.5 milyon Euro, oyunculara ise 500.000 Euro (1.493.800.- TL) veren Türkiye Futbol Federasyon başkanı ile milli takım hocaları ve oyuncularıdır diye düşünüyorum.
Burada “ Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır” hesabı oluyor gibi.
Sonuçta Bülent Yöntem olarak futbolu sanat olarak tutmaya, şiddetle, küstahlık ve kalitesizliği asla bir araya getirmemeye, ahlak ve sabırın değer olarak benimsendiği ve iyi olanın kazandığı, kaybedenin de olgunlukla kabullendiği bir şölene dönüştürmeye sonuna kadar varım.