Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BİR YEDİGÖLLER GEZİSİNov 17, 2015 - 7:55am

Benim emektar Canon 550D'nin karıncalanmaması için bir fotoğraf gezisi yapmam gerekiyordu. 
Bu işler için İstanbul ve çevresinin  biçilmiş kaftan olduğunu bildiğimden ufak bir araştırma neticesi doğa fotoğrafları çekimleri için" GeziciYAK Travel'in" organizasyonu ile mevsime uygun en müsait mekanın Bolu- Yedigöller olduğuna karar verdim.
Fotoğraf  turunun rehberi  Cenker Çelebi'nin önderliğinde Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden bindiğim son derece lüks midibüs ile molalar dahil toplam 5 saat süren yolculuğumuz Yedigöller'de sonuçlandığında sabah güneşi daha doğmamıştı.
Sabahın yavaş yavaş aydınlanışı ile doğanın güzelliği tüm çıplaklığı ile ortaya çıkmıştı.
Yağan hafif yağmurun havayı berraklaştırmasından olacak sararan ağaç yapraklarının sarı tonlarındaki renk skalasını görmemek olanaksızdı.
Bir doğa fotoğrafçısının ağzını sulandıracak tarzda dingin göle düşen yansımalar o kadar muhteşemdi ki, bu manzara karşısında adeta "yansıma manyağı" oldum.
Artık yapılacak tek şey "gez göz arpacık" misali bu enfes kareleri benim emektar Canon'a  piksel olarak hapsederek okuyucularımla paylaşmak olacak.

TUR REHBERİMİZ CENKER,

Tur rehberi  Cenker Çelebi, konusunda deneyimli bilgi sahibi beraber yürümesi ve sohbeti hoş biriydi. Kendisiyle hem fotoğraf, hem de turizm konusunda bol bol sohbet etme imkanı yakaladım.
Boşnak kökenli oluşundan olacak kendisinden Balkanlar ve Adriyatik kıyıları hakkında çok faydalı bilgiler aldım. Sanırım bundan sonra gezi planımı Balkanlara doğru yapmak farz olacak.
Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan 1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmış.
Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuş. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

DAŞ DÜŞEBÜLÜR, AYU ÇIKABÜLÜR

Rehberimiz Cenker Çelebi'nin verdiği bilgilere göre bölgede yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin, keklik ve 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiş.
Bu arada meşhur ; dikkat edelim "daş düşebülür, ayu çıkabülür" espirisinin de bol bol yapıldığını belirtmek isterim.
Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

Sessiz ve sakin bünyesi, güzel manzaraları, değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarla süslü yamaçlarıyla piknik, dinlenme, fotoğraf çekme, spor yapma ve kamp kurma gibi rekreatif faaliyetler yapılmakta.

Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arası olduğunu da aldığımız muhteşem karelerden anlamış olduk.

Sonuç  olarak eğer olanağınız olursa bölgeyi mutlaka ziyaret edin pişman olmayacaksınız.
Tabii ki, kameralarınızı yanınıza almayı unutmadan !!