Hume City FC

Hume City FC

Official Website
06 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

TÜRKİYE FRANSA 2016 FİNALLERİNDEOct 18, 2015 - 3:14am

 Sıcağı  sıcağına hemen ertesi gün kaleme alacağım bu yazı biraz gecikse  yine de sizlerle paylaşayım dedim.
Biraz uzunca bir özetleme olsa da yeniden o umutsuz ve karanlık günlere gitmek durumundaydım.
Avrupa Şampiyonası Finalleri için gruplar belli olduğunda herkes gibi benim de birincilik için tek favorim Dünya Futbolunda bir marka, ekol daha önceki Avrupa ve Dünya Şampiyonalarının gediklisi futbolda ekol ülke Hollanda’ydı.
Başta otoriteler ve futbolun içinde olan çoğu kişi ikincilik için Çek Cumhuriyeti ,Türkiye ve az da olsa izlanda’yı bu grupta şanslı görüyorlardı.
İlk maçta deplasmanda Izlanda’ya 3-0 yenilen milliler ikinci maçta kendi evinde Çek Cumhuriyeti'ne 2-1 mağlup olurken hep bir ağızdan eyvah!!! demiştik, umutlarımız çok erkenden tükeniyordu bu iki mağlubiyet sonrası.
Yine aynı senaryolar ve bir büyük turnavaya daha çok başındayken ve çok erken veda ediyoruz hislerine ister istemez giriverdik.
Çünkü hic hesapta olmayan grupta ikincilik için çekişeceğimizi düşündüğümüz rakiplerden, üst üste iki mağlubiyet almıştık.
Bokstaki adıyla abondone olmuş, gardımız düşmüş, başka bir deyişle de ağır yaralanmıştık.
Deplasmandaki Letonya karşılaşması da istediğimiz gibi bitmemiş 1-1'  lik sonuçla üç maç sonrasiı ilk puanımızı ancak alabilmiştik.
İşler hiç de iyi gitmiyordu bizim icin.
Grupta Çek'ler ve izlanda diğer rakiplerle arasını puan olarak iyice açmaya baslamışlardı. Onlardan puan almak , onlara karşı galip gelebilmek artık çok zordu.
Kazak'ları evimizde 3-1 yenerek ilk galibiyetle tanıştik.
Doğrusu bu ya grubumuzdaki en kritik maça çıkıyorduk bu kez .
Hollanda deplasmanı bir şekilde bugün gerçekleşen mucizenin en önemli ayağıydı.
Hollanda’ya karşı evinde oynamak ve puan alabilmek hiç de kolay değildi ama milli takımımız belki de gruptaki en iyi mücadeleyi ortaya koyarak galibiyeti kaçıran taraf olmuştu.
Birkez daha kalemleri çıkartıp puan hesapları yapmaya başladık.
Elde var beş puan çarp, böl, topla, çıkar. Olabilir, ihtimaldir, ordan şunu alırsak burda bunu yenersek iyiden  iyiye kafamız karışmıştı ama işin gerçeği bu yaptığımız matematiksel hesaplarda bile hiç umudumuz yoktu ama çıkmadık candan da umidimizi hiç kesmemiştik.
Çok zor bir Kazakistan deplasmanı yaşadık son anlarda bulduğumuz gol altın değerindeydi.
Sekiz puana gelen bir Türkiye ile grup 3'lüğünü ve" play off" ları artık konuşmaya başlamiştık.
Ne de olsa üçüncülük için çekiştiğimiz Hollanda ile iç sahada oynayacak olmamız elimizi güçlendiriyordu.
Yanlız yine de işimiz hiç de kolay değildi.
Deplasmanda yenemediğimiz Letonya’ya Konya’da oynadığımız ikinci maçta da takılarak bir puanla yetinip çok önemli bir avantajı kaçırsak ta üç gün sonra aynı zeminde Hollanda’yi 3-0 yenerek grup üçüncülüğü için çok büyük bir avantaj sağlıyorduk.
Bu sefer işimiz gerçekten de çok zordu,  belki de devam ya da tamam maçıydı Çek Cumhuriyeti sınavı.
Grupta tek yenilgisini Izlanda’dan alan Çekler’i deplasmanda yenebilmek, oradan puan çıkartabilmek başka bir mucizeydi ve milli takımımız tarihi bir zafere imza atarak Prague’daki Letna stadinda Çek Cumhuriyeti'ni  2-0 yenerek puanını 15' e çıkartıp"play off" lara göz kırpmıştı.
Artik önümüzde bir tek engel vardı geçilecek, evimizde oynayacağımız İzlanda maçı..
"Play off" ları rahatlıkla teleffuz ederken, bu kez sekiz grubun en iyi 3'su olarak Fransa’daki Finallere gidebilme ihtimalleri sıralandı karşımıza.
İşte mucizevi hesaplama ve belki de sıfırlarda olan gerçekten çok zor görünen bir olasılıkla karşı karşıyaydık.
Yedi farklı ihtimalin hepsinin bizim lehimize sonuçlanması gerekiyordu.
Sırasıyla diğer gruplarda ve bizim grubumuzda oynanan: Portekiz,Danimarka, Slovenya,Litvenya,  Luksenburg,Slovekya, Polanya,Irlanda, Ukrayna,Ispanya, Türkiye,Izlanda  ve Letonya,Kazakistan  mucadelelerinin hepsi inanması çok zor ama bizim istediğimiz hesapladığımiz gibi bitti.
Böylesine zor ve kapkara bir tablonun önümüze bir güneş misali parlaması ve mucizenin gerçeğe dönüşmesine ister şans, ister bal, ister katakulle, ister ayak, el perde arkasi, saha dışı oyunlar, entrikalar teşvik primi!!! vs,vs diyelim, sonuçta 8 grubun en iyi 3'ncüsü olarak 2016 ‘daki Fransa Finallerine doğrudan gidiyoruz...
Bundan onceki milli takımla ilgili yazılarımda tam anlamiyle yerden, yere vurduğum futbolcular ve teknik heyet, sevindirici ki;  bu kez beni yanılttılar.
Umarim ben yanılırım ve Türkiye Avrupa Kupasi Finallerine gider  demistim.
Ne değisti ? çoğu yazdığım şeylerin hala arkasındayım.
Milli takımımıza yeni bir vizyon gerekli, futbol federasyonunun top yekun değişmesi, devrim niteliğinde yeni kararlar alınmasi vs vs.
Tenkitten biraz olsun sıyrılıp taktire, övgüye ve de alkışa geleceğim.
Ben başta çoğu başarının arkasında olan Fatih Terim’i ve davalarına inanıp, hiç pes etmeyen milli oyuncuları  yürekten kutluyorum.
Hemen sevgili Bülent Yöntem’e buradan bir çagrı yapıp gelecek seneki finallerin biletlerini şimdiden ayırtmasını rica ediyorum:))))
Ya da ben ne yapıp, edip belki de bir sponsor ayarlayip:)))) bizler için de çok önemli olan turnuvaya nasıl gidebilirimin planlarını bugünden başlayarak yapmalıyım diye düşünüyorum..


Sevgilerimle
A.Ozbilgi..