Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

AFL

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

JAMES HİRD'ÜN İSTİFASI SORUNU ÇÖZECEK Mİ?Aug 19, 2015 - 1:24pm

Essendon antrenörü James Hird nihayet istifa etti.
İki yıl önce patlayan doping skandalından sonra bir türlü durulmayan sular, AFL'İN Essendon kulübüne 1 milyon dolar ceza vermesi, antrenörü James Hid'e müsabakalardan 1 yıl süre ile men edilmesi, yardımcı antrenör Mark Thompson'a da 30 bin dolar para cezası vermesi ile de  durulmadı.
Sonunda ise olayların etrafında döndüğü kişi olan James Hird istifa edince bir nebze olsun duruldu.
Sezon başı Avustralya Federal Mahkemenin delil yetersizliğinden dolayı suçsuz bulup sezona başlama kararı verdiği Essendon takımı ve 34 oyuncusu oynadıkları ilk maçta deplasmanda Sydney Swans’a karşı mükemmel bir performans göstermişlerdi.
Son devreye 41 puan önde giren Essendon sezona öncesi çalışmalara iyi hazırlanamadığı için maç eksiği olduğundan bu mağlubiyeti almıştı.
Nitekim ertesi hafta karşılaştığı, geçtiğimiz sezon ALF’de şampiyon olan Hawtorn’u gene mükemmel bir oyunla yenme başarısını göstermişlerdi.
Sonra ne olduysa oldu, ASADA, Avustralya Dopingle Mücadele Komisyonu dosyayı, WADA, Dünya Dopingle Mücadele Komisyonuna verdi.
Özel labaratuarlarda özel soğuk hava depolarında saklanan 34 futbolcuya ait kan örnekleri İsviçre’ye gönderildi.
Bunun üzerine Avustralya spor medyası tekrar doping skandalını tekrar bütün sıcaklığı ile gündeme taşıyarak bir anlamda yavaş yavaş sönmeye başlayan ateşin altına odun atmış oldu. Tv kanalları, gazeteler ve sosyal medyada tekrar Essendon ve oyuncular gündeme geldi ve her gün değişik senaryolar öne çıkmaya başladı.
Bu skandalı devamlı olarak öne çıkaran ve körükleyen başta Herald Sun spor yazarı Mark Robinson, Footy Show sunucusu Garry Lyon, Collingwood başkanı Eddie McGuire, Hawthorn’un eski oyuncusu Dermot Brereton, Kanal 7 ve Foxtel Paralı kanal, özellikle reyting kaygısı ile sürekli olarak Essendon ve doping skandalını yazılarında, programlarında, canlı yayınlarında konu ettiler.
Bu tür yazılar ve yayınlar doğal olarak Essendon takımı oyuncularında büyük sıkıntı yaratarak onları psikolojik kaosa soktu ve bu kaos onların performanslarına direk olarak etki ederek maçları kaybetmeye başladılar.
Sonuç olarak 19 maçta sadece 5 galibiyet alan takım, düşüşe geçtiği dönemte toplam 14 malubiyet aldı.
Bugün lig sıralamasında topladığı 20 puanla 15’nci durumda olan Essendon takımı muhtemelen kalan 3 maçınıda kaybedecek. Sezon sonunda ise en az 10 futbolcu kafaları rahat sadece futbol oynama adına büyük bir olasılıkla sözleşmelerini uzatmayacaklar. Başka kulüplerden kolay kolay futbolcu gelmeyecek.
Sözün özü WADA’nın kararının açıklanması 2016 futbol sezonunun ortalarını bulacak ve Essendon kulübünde sular gene durmayacak.
18 Ağustos Salı itibariyle tüm medya organlarının baş gündemine oturan James Hird’ün istifa kararı ve basın toplantısında oluşan atmosfer, belirtildiği üzere AFL tarihinde ilk kez yaşanmış.
James Hird’ün basın toplantısında kulüp renklerini taşıyan ceket ve kravatı giymesi, arkasında tüm takım oyuncularının bulunması, konuşmasının bir bölümünde gözleri yaşarırken, oyuncuların da ağladığı gözlenmesi dikkat çekti.
İşte bütün bu ayrıntılar, AFL tarihinde bir ilkti.
Konuşmasının sonunda “Essendon bir futbol kulübüdür. İşi futbol oynamaktır. Hergün basında radyoda ve televizyonda doping olayının hala konuşuluyor olması bizleri çok rahatsız ediyor. Bütün bunları önlemek, kulübün önünü açmak ve sadece futbol konuşmak için istifa ediyorum” diyerek futbol kariyerine bir anlamda noktayı koydu.
Bundan sonra ne olur, WADA'nın raporu AFL'i ne kadar etkiler, Essendon kulüp olarak 2016 sezonuna nasıl bir psikoloji ile hazırlanır gibi sorulara şu aşamada cevap bulmak hayli zor.
Herkes gibi bekleyip göreceğiz.