Hume City FC

Hume City FC

Official Website
15 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

AFL

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

SAVAŞ DANSIJul 28, 2015 - 11:54pm

AFL, Avustralya'nın İndigenous sporu olarak bilinir. Avustralya'ya öz, " Rugby" ve "Soccer" karışımı bir şey işte.
Kısaca Avustralya'nın en gelişmiş ve popüler spor dalı, bir anlamda erkek sporu.
Gelişime ve eğitime açık Avustralya'nın sporu.  
Kadınların katılımını kucaklayan, çok kültürlülüğe sıcak bakan, AFL.
Kutsal ramazan ayında müslüman futbolcularına ve müslümanların elit kesimine iftar yemeği organizasyonları hazırlayan AFL.

Profesyonel yapısıyla, dünyanın her bir koşesinde oynanan Futbol yada Soccer'i piyasadan uzak tutabilen AFL, harikaları başarabiliyor ama birseyi bir türlü başaramıyor.
Aborjinlere karşı yaşanan ırkçı saldırılar 90'lı yılların başında başlamış, bu saldırılara ilk tepkiyi Nicky Winmar vermişti.
Bir maçta Nicky Winmar'ın formasını kaldırıp teninin rengine işaret ederek " ben siyahım, aborjinim ve bundan gurur duyorum " demesi hala hafızalarımızdadır.
Aborjin sporcuların lideri Michael Long,  Collingwood'a karşı oynadığı bir maçta kendisini tahrik eden Damien Monkhorst ile sokak kavgası yaparak aborjinlerin hikayesini cümle aleme duyurmuş efsane futbolcuydu.

Peki, Gectigimiz yıldan beri AFL'in gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından, "Australian of the Year" ödülünü kazanmis, iki kere lig şampiyonu olmus, 3 defa kulübünün "Best & Fairest" ödülün hak etmiş, 2 kez ligin en prestijli ödülü olan "Brownlow Medalini" kazanmış Adam Goodes, sene boyunca topla her buluştuğunda neden yuhalananıyor?

Avustralya Futbol Liginin kurulduğu 1897 yılından beri,  forma giyme şansı bulan 178  Aborjin kökenli futbolcuyu,  beyaz Avustralya her ne kadar kabul ediyoruz deseler de, işin gerçegi maçlarda yapılan yuhlamalar ile görüyoruz ki, kabul edememis !!!
Aslında kabul etmemiz lazım ki, Aborjinler bu ülkenin ve bu oyunun gercek sahipleri.
Yaşam tarzları ve yaşam biçimleri farklı. İşin gerçegi hiç kimse  beyaz Avustralya'nın doğrularına gore hareket etmek zorunda degil.
Şimdi bu yuhalamalara karşılık veren, gol sevincini seyircilere karşı " Savaş Dansı "  yaparak gösteren,  Adam Goodes ve Lewis Jetta bir kere daha geçmişlerine ve büyüklerine saygı gosteriyorlar.

Bu futbolcuları sonuna kadar taktir ediyor ve destekliyorum.
Goreceksiniz ki,  bu dans önümüzdeki haftalarda da çogalacaktır.
Çünkü Nicky Winmar ve  Michael Long yeni genç kuşağa  umut verdiler.
Kimliğinizden gururlanın ve asla utanmayın diyerek bizlere insanlık dersi verdiler.

Şimdi at gözlüğü takmış bazı medya mensupları, bu olayları kendi pencerelerinden son derece yüzeysel yorumlayacaklar, hatta yargısız infaz yaparak Adam Goodes'i ve Lewis Jetta'yı okuyucunun önüne atacaklar.

Umarım insanı, insan olduğu için sevmenin, soyuna ve rengine gore değerlendirmenin yanlış olduğunu anlar, bu tür yayınlara itibar etmeyiz.
Sonuç olarak, kendi kimliklerini savunmak için savaşan aborjin kardeşlerimin sonuna kadar arkasinda olmalıyız.

Sevgiler


Ezel Hikmet