Hume City FC

Hume City FC

Official Website
14 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

UZUN UÇUŞLARDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLERJul 6, 2015 - 1:30pm

Bilindiği gibi biz göçmenlerin bir ayağı ve gönülleri daima kendi ülkelerimizdedir.
Kendimden biliyorum, gitsek de gitmesek de çoğumuz sürekli olarak uçak biletlerinin fiyatlarını bir şekilde takip eder, en uygun fiyatla uçmak isteriz ki en doğrusu da budur.
Ancak yaşadığımız ülke olan Avustralya mı memlekete uzak, yoksa memleket mi Avustralya'ya uzak orasına pek karar veremedim ama yaptığımız yolculuğun da son derece uzun saatleri aldığı bir gerçek.
Hem kendi yaşadıklarım, hem aile doktorumun tavsiyeleri, hem de okuduklarımdan aldığım bilgileri şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Biliyorum çoğunuz bunları biliyor, uyguluyorsunuz ama hatırlatmada yarar var diyorum.
Özellikle okyanus aşırı ve saat farkının 2'den fazla olduğu bölgelere uçakla seyahat edildiği zaman biyolojik saatin bozulmasıyla vücudumuzda meydana gelen uyku düzenimizin bozulması, sürekli baş ağrıları ve halsizlik gibi olumsuz durumlara ingilizce'de “jet-lag” diyorlar.
Ama ben buna uzun yıllar "jört-leg" diyorum. Hem bu tabirin uzun yıllar öncesine dayanan komik bir hikayesi de var.
Bu " jört- leg " hususu en sık ve en ağır şekilde 60 ve üstü yaşlılarda görüldüğü söyleniyor ki şahsen ben buna şahidim :))) 
Gene söylenene göre doğudan batıya uçuşlarda mümkünse uyumamaya çalışın. Tersi yöndeyse mümkün olduğunca uyuyun.
Mümkünse alkollü, çay ve kafein içeren içeceklerden uzak durun. Proteinden zengin kahvaltı ve yüksek karbonhidratlı akşam yemeği tercih edin. Gündüz vakti içerisinde yürüme gibi hafif egzersizler yapın.
Bende sıkça oluşan en önemli sıkıntı,  özellikle inişlerde yaşanan orta kulak basıncında azalmaya bağlı sıkışma, kulak ağrısından kısmi işitme kaybına kadar pek çok soruna neden olan ağrılar oluyor. Hele bir de nezleysem uçak inene kadar "yeme de yanında yat" cinsinden çektiğim acıyı düşünün artık.
Bunun için de uzmanlar, burnu parmaklarla kapatıp, ağızdan hafif bir nefes aldıktan sonra havayı genizden kulağa göndermeye çalışmak ve bu hareketi iniş sırasında her iki dakikada bir tekrarlamamızın en doğru hareket olduğunda birleşiyorlar.  
Bunun için de İniş sırasında uyumamamız ve sık sık kulak basıncını dengeleyecek esneme ve yutkunma hareketleri yapmamız uygunmuş. 
Tabii ki son 1 hafta içinde kalp krizi geçiren, kontrol edilemeyen kardiyak aritmisi, ağır kapak hastalığı olanların uçak yolculuğundan önce mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmesinin gereği unutmamamız gerekir.

Buna ilave olarak uzun uçak  yolculuklarında kabin basıncı değişikliklerinde dokularda oksijen oranının azalması olan hastalarda oksijen düşüklüğü derinleşebilir. Bunun da Kalp hastalıkları riski oluşan bu kişilerin dikkate almaları gerekiyor.
Bence en önemli husus uzun uçak yolculuklarında hareketsizlik sonucu bacaklarda toplardamarlarda oluşacak pıhtı tehlikesi.
Bu tehlikenin sonucunu yıllar önce sevdiğimiz bir arkadaşımızı kaybederek yaşamıştık.

Pıhtının koparak akciğerlere gitmesiyle bu durum ölümcül olabilir.
Bu yüzden her yarım saatte bir ayak bileklerinizi aşağı-yukarı doğru hareket ettirmemiz, ortalama 2 saatte bir uçak içinde birkaç dakika yürümektir. Buna ilave olarak tuvaletlerin önünde sıra bekliyormuş gibi davranarak, mümkün olduğunca ayakta kalın ve eğilip, kalkarak kan dolaşımınızı hızlandırın.
Asla dar çorap, sıkı ayakkabı ve kasnak gibi dar giysilerden kaçınmamız ve bol bol sıvı tüketmemiz de ayrıca dikkate almamız gerekiyor.

Bir de seyahat öncesi ve esnasında ağır yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durun, hafif bir şeyler yiyin, mümkünse alkol almayın.
Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedenler koridorda oturmayı tercih etmeliler.
Eğer pencere kenarı tercih ediyorsanız bol bol dışarıyı seyredin, mümkünse ufuk çizgisine yakın bölgelere odaklanarak hem gözünüzü, hem de beyninizi dinlendirin.
Mümkünse uyuyun, değilse görsel uyaranı azaltmak için koyu renk gözlük ya da göz bandı kullanın.
Gerekiyorsa seyahat öncesinde ve esnasında, mide bulantısı ve denge bozukluğu ile ilgili şikayetlerinize iyi gelecek ilaçları doktorunuza danışarak kullanın.