Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

KÜLTÜR/SANAT

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

TÜRKİYE'DE UNESCO DÜNYA MİRASLARIJul 5, 2015 - 5:54pm

Türkiye’de Unesco Tarafından Korunan Eserler
Unesco Dünya Mirasları, yer yüzünün doğal ve kültür miraslarının belirlenmesi, korunması ve gelecek çağlara taşınmasını amaçlayan evrensel bir anlaşma ve çalışmanın ürünüdür. Unesco Dünya Mirasları, biz dünyalılara aittir ve gelecek nesil dünyalılara aktarılabilmesi için çalışılmaktadır. Türkiye ve tüm dünyada belirlenen Dünya Mirasları, korunması için yerel sorumluları, tanınması için de tüm dünyayı harekete geçirdiği için çok önemlidir. 1972’den beri belirlenmeye devam eden listede Mayıs 2015 itibariyle Türkiye’den 13 tane kültürel ve doğal dünya mirası bulunmayken 4 Temmuz 2015’te Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri de listeye alınan 14‘üncü kayıt oldu.

Türkiye toprakları, tarihi ve kültürel ve coğrafi potansiyeli ile bu listede daha fazla dünya mirasıyla yer almayı hak ediyor, Unesco Kültür Mirasları listesinde daha çok eserle yer almak için kültürel değerlerimizi korumayı, açığa çıkarmayı daha fazla öğrenmemiz ve bunun üzerine çalışmamız gerekiyor. Listenin mevcut hali de bize gezilecek keşfedilecek birçok nokta gösteriyor; Bakalım:

1. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Taş Yapıları
Kapadokya, dünyada eşi benzeri olmayan bir kültürel ve doğal değerimiz. Doğanın mucizesiyle, insanlığın 4. yüzyıla kadar uzanan kültürel yansımalarının benzersiz şekilde gözlenebildiği bir yer Kapadokya. Türkiye’deki Unesco dünya mirasların arasında en çok ziyaret edilen noktalardan biri olan, hem tarihi hem de doğal dünya mirası kabul edilen bölgeyle ilgili pek detaylı Kapadokya gezi notlarımız için tık tık; Kapadokya Gezi Rehberi. Ayrıca spesifik Göreme Açık Hava Müzesi notlarımız ve gezi bilgileri için görsele tık;

2. Divriği Camii ve Hastanesi
İslami mimarinin en önemli eserlerinden biri Sivas’ta bulunan Divriği Camii ve Hastanesi. 11. yüzyılda Selçuklular tarafından camiyi bu kadar özel kılan, kapılarındaki heykel işlemeleri. Anadolu topraklarının aslında ne kadar verimli eserlere de sahip olduğunu hatırlatırcasına.

3. İstanbul Tarihi Bölgeleri
2000 yıldan fazla süre boyunca dünyanın politik, dini ve ticaret merkezlerinden olan şehrimizde, bu ağır mirasa ne kadar sahip çıkabildiğimiz meçhul. Doğu Roma’nın başkentliğinden, Osmanlı’nın başkentliğine uzanan İstanbul’da dünyanın ilk ve uzun süre en büyük katedrali Ayasofya’dan, Osmanlı’nın en önemli eserlerinden Süleymaniye Camii’ne, Hipodrom’dan tarihi Zeyrek bölgesine saymakla bitmeyecek, gezmekle aşınmayacak yapı bulunmakta. Bu dünya mirasına aşırı nüfusun ve tartışmalı yönetimin de etkisiyle yeterli saygıyı gösteremediğimiz kesin.

4. Hitit Başkenti Hattuşaş
M.Ö 13. ve 17. yüzyıl arasında Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olan bölge Çorum’da bulunmaktadır. Aklımızın alamayacağı kadar eski dönemlerdeki hayata dair önemli kalıntılara sahiptir. Aslanlı Kapı ve birçok hiyeroglif günümüze ulaşan en önemli kalıntılardandır.

5. Nemrut Dağı
Batı Toroslarda Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, M.Ö 62 yılında yapılmış tanrı heykelleri ile Unesco dünya mirasları listesine girmiştir. Büyük İskender’den kopan Antiochus’un imparatorluğunda yapılan kralın anıt mezarı ve tanrı heykelleri, kral ile tanrı arasındaki benzeşen, yer yer bir birine dönüşen ilişkide önemli bir evrensel kalıntıdır.

6. Hierapolis-Pamukkale
Pamukkale’nin sürreal doğası ve tarihi konusunda kısıtlı bilgiye sahip olunan antik şehir Hierapolis Denizli’de bulunuyor. Kentin M.Ö 2. yüzyılda Pergamon Krallığı tarafından kurulduğu düşünülmekte. Şehir, hem kültürel hem de doğal miras olarak Unesco Dünya Mirasları listesinde yer almakta. Ege’nin gizli seyahat cennetlerinden.

7. Ksantos ve Letoon Antik Kentleri
Antalya-Muğla sınırında bulunan bölgenin, Likya’nın başkenti olması sebebiyle tarihi değeri çok büyüktür. Ksantos, Likya’nın idari merkezi, Letoon ise dini merkezi konumunda idi. Hem Likya medeniyetinin diğer yapılarının temeli olması, hem de Antik dünyanın 7 harikası‘ndan Halikarnas Mozolesi’ne ilham veren Nereid Anıtı burada yapılması tarihi açıdan önemlidir. Ünlü Nereid Anıtı dünyanın birçok mirasının başına gelen bir kader olarak Londra‘daki British Museum’da sergilenmektedir.

8. Safranbolu Şehri
Tarihten günümüze en iyi şekilde ulaşan Osmanlı şehri Safranbolu, Karabük’te bulunuyor. 13. yüzyılda kurulan şehir, Osmanlı’nın birçok şehrine örnek olmuş ve günümüzde Osmanlı şehirleri ve kent mimarisi hakkında fikir edinebilmek için en iyi nokta.

9. Truva Antik Kenti
Çanakkale’de bulunan Truva Antik Kenti, hikayesiyle dünyanın en ünlü arkeolojik noktalarından biridir. Tarihi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Homeros’un Truva Savaşı’nı anlattığı İlyada destanı sayesinde, sayısız sanat eserine konu olmuştur. Tarihi değeri büyük olsa da kalıntıların turistik ziyaret açısından tatmin edici olduğunu söylemek güç.


10. Selimiye Camii ve Külliyesi
Osmanlı’nın eski başkenti Edirne’de bulunan, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, Osmanlı’nın en etkileyici yapılarından biridir. Mimari teknik ve estetik olarak Mimar Sinan’ın kendisi tarafından da en önemli eseri kabul edilmiştir.

11. Çatalhöyük Neolitik Kenti
Tarihi M.Ö 7400 ve 6200 yılları arasına dayanan yerleşim bölgesi, dünyadaki insan tarihi önemli bir evrensel değer taşımaktadır. Tarım toplumuna geçen insanlığın en bütünleşik kaltıntılarından biridir. Çatılardan birbirine geçen sokaksız kent yapısı ve yeni yeni gelişen sanat formları ile insanlık tarihini anlamak için en önemli buluntulardan biridir. Kentte arkeojik çalışmalar yoğun şekilde devam etmektedir.

12. Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu
Osmanlı’nın doğduğu Bursa ve Cumalıkızık Köyü’ndeki 8 farklı yapı erken Osmanlı İmparatorluğu hakkında önemli bilgi vermektedir. Orhangazi Külliyesi başta olmak üzere camiler, okullar, hamamlar ve tipik bir Osmanlı köyü olan Cumalıkızık bir imparatorluğun doğuşunun merkezi olarak önemli tarihi değere sahiptir.

13. Bergama Çok Kültürlü Peyzaj Alanı
Helenistik Bergama Krallığının başkenti olan Pergamon, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait önemli eserler barındırmaktadır. Aynı bölgede farklı kültürlerin zaman içinde yerleşimlerinin kalıntılarıyla önemli bir tarihi değer taşımaktadır.


14. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri
Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun duvarları olan Diyarbakır Surları tarihi özelliklerini koruyan nadir eserlerimizden olup şehrin içinde kalır ve kenti Sur İçi, Sur dışı diye ayırır. Hevsel Bahçeleri ise Dicle Nehri kenarlarında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında bulunan yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazidir.

Hevsel Bahçeleri

Liste Unesco’dan güzel haberler geldikçe güncellenecektir. Çok sayıda eserimiz listeye girmeye aday olup, daha da çok eserimiz aday adaylığı sürecinde beklemektedir. Umarız gerekli işlemler yapılır ve listedeki yerimiz genişler. Umarız herhangi bir uluslararası koruma derdi olmaksızın tarihimizi, doğamızı kendi kendimize korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya toplumsal olarak daha büyük özen gösteririz.