Hume City FC

Hume City FC

Official Website
09 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

ANADOLUSPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

'A TURKISH LIFE İN AUSTRALIA' STEVE K.May 9, 2015 - 2:56pm

16 yaşında sevdiği kızla buluşabilmek için Avustralya’ya gelen Türk çocuğun kitaplara konu olan ilginç hikâyesi, Avustralya’lı yazar Tom Noble’nin hayli ilgisini çekmiş olacak ki, kafasındaki planı hayata geçirmek için uzun sure peşinden koştuğu Zorlu Kaya’yı ikna etmeyi başardı.
Yazar, “ A Turkısh life in Australia STEVE K. “ adını verdiği kitabında Zorlu kaya’nın hayatını son derece çarpıcı gerçek hikayelerle anlatıyor.

Zorlu Kaya kimdir:

Genç yaşta Melbourne’a gelen ve her yönüyle farklı bir dünyada ayakta kalmaya çalışan Zorlu Kaya’nın, Kıbrıs Barış Harekatı sebebiyle ailesiyle olan tüm iletişimini kesilmişti. Tam iki yıl onlardan haber alamadan yaşadı.
Sokakların acımasızlığını bizzat yaşayarak tanıma fırsatı buldu. Melbourne’deki ünlü kabadayılarının, dedektiflerinin ve ünlülerin uğradığı mekanlarda koruma olarak çalışmaya başladı.
Bu tür mekanların korumalığını yaparken çok insan tanıdığını söyleyen Kaya “Kapıda durduğum için gireni çıkanı herkesi zamanla çok iyi tanıdım. İyi dostluklar edindim. Bir çok nahoş olaya şahitlik ettim ” diye anlatıyor o günlerini.
Daha sonra Melbourne’daki en ünlü otellerin kral dairelerinde ve villalarda davetiyeli oyun partileri düzenlemeye başladı. “Düzenlediğim partilerle tanındım” diyen Zorlu Kaya “O çevrede artık bana ‘Zorlu’ değil ‘Steve’ diye hitap ediyorlardı. İsmim ‘Turkish Steve’ olarak kaldı” diye devam ediyor.
1990’lı yıllara gelindiğinde Melbourne’ün yeraltı dünyasında, uyuşturucu mafyasıyla, ‘Carlton Takımı’ olarak bilinen eskiler arasında iç hesaplaşma başladı. Zorlu Kaya’nın aynı işi yaptığı ve isimlerini vücuduna dövmeyle yazdıracak kadar “Dostlarım” dediği arkadaşları da bu savaşa girdi. Kaya’nın ismi de arkadaşlarının bulunduğu Carlton Takımı ile beraber anılıyordu ancak ne mahkemelik oldu ne de hapse girdi.

1998’de başlayan ve Avustralya polis kayıtlarına göre 2008’de son bulan yeraltı dünyası hesaplaşma savaşı filmlere ve dizilere konu oldu. Ülke gündemini uzun süre meşgul eden bu savaşı konu alan ve izlenme rekorları kıran ‘Underbelly’ isimli bir dizi de çekildi. Dizide bilinen tüm isimler canlandırıldı. Ancak Zorlu Kaya, kapısını çalan dizinin senaristlerini geri çevirerek dizide ne adının geçmesine ne de kendisinin canlandırılmasına
izin verdi.
O yıllarda Avustralya’nın ‘The Age’ gazetesinin 25 yıllık polis muhabiri Tom Noble, Mick Gatto’yu ikna ederek hayatını konu alan bir kitap yazdı. Kitap yaptığı rekor satışla en çok satan kitaplar listesini altüst etti. Tom Noble, Zorlu Kaya’nın kitabını da yazmak istedi. Ancak onu ikna etmek neredeyse imkansızdı.
Melbourne’de kanlı hesaplaşmalar oldu, Zorlu Kaya’nın da adı geçti ama ne mahkemeye çıktı, ne de hapse girdi. Onun yükselişinin anlatılacağı kitap birçok kişinin ilgisini çekecek” diyor.
Zorlu Kaya kitaptan gelecek gelirin hayır işlerinde kullanılacağını söylüyor: “Avustralya’da yetim kalan Türk çocuklarına kiliseler sahip çıkıyor. Tabii bu durum beni üzüyor. Biz Türk’üz özümüzü kaybetmememiz lazım. Buradan gelecek para o çocukların eğitimine ve hayata tutunmalarını sağlayacak bir yurdun kurulmasına harcanacak” diyor. Yaşadıklarından hiçbir zaman pişman olmadığını söyleyen Kaya “Her daim insanlardan bir adım önde olmayı ilke edindim kendime. 16 yaşında daha çocukken dünyanın öbür ucuna gittim. Asla pişman olmadım. Dolu bir hayat yaşadım. Benim bir sözüm var: Bir adamın karakteri onun kaderidir ve asla şaşmaz.”
1980’li yıllara gelindiğinde at yarışına merak salan Zorlu Kaya, ‘Perfect Sting’ adlı atı ile girdiği yarış dünyasında toplam 25 yarış atı ile isim sahibi oldu.
İlk eşiyle kısa bir süre evli kaldıktan sonra boşanan Zorlu Kaya, İtalyan asıllı Nilda Kaya ile evlendi. Bu birliktelikten kızı Deniz ve oğlu Dilhan dünyaya geldi.

Zorlu Kaya’nın şu an en büyü ilgi ve uğraşı alanı Anadoluspor oldu.

Victoria Eyalet ligi 2006-2007 sezonunda o yıllar 1 kümede mücadele eden Anadoluspor’la yolları kesişen Zorlu Kaya, kulübün genel kurulunda kendisine verilen yetkiyle Anadoluspor’u yeniden yapılandırdı. Önce Premier Lige çıkıldı, ardından kulübün kalıcı olacağı bir eve yani tesis ve saha çalışmalarına başladı. Uzun ve zahmetli uğraşıların sonucunda adeta elleriyle söküp aldığı 12 milyon dolarlık Valley Park Tesislerini sporsever Türk Toplumuna kazandırdı.
Bugün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Anadoluspor, İngilizce adıyla Hume City FC, A ve 20 yaş altı takımlarıyla özellikle Yıldız Takımlar bazıyla Victoria eyaletinin en saygın kulüplerinden biri olarak faaliyetlerini başarıyla sürdürmekte.