Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

MELBOURNE SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

ANZAK GÜNÜ KUPA MAÇININ ÖNEMİApr 14, 2015 - 8:28pm

Bilindiği üzere 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası'nda başlayan savaşta, Yarımada'nın kıyılarında ve sarp yamaçlarında yüzbinlerce Anzak ve Türk askeri yaşamlarını yitirmiştir. Savaş sonunda Ağır bir yenilgiye uğratılan müttefik kuvvetler Gelibolu Yarımadası'ndan geri çekilmek zorunda bırakılmıştır.
Türkler için bir ölüm-kalım savaşı olan Çanakkale Savaşları, Anzaklar için de tarihi ve önemli bir yeri bulunmaktadır.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Gelibolu Savaşların'da hayatlarını kaybeden ve Anzaklar olarak bilinen Avustralya ile Yeni Zelanda askerleri hakkında bu sözleri sarfetmiştir

"Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar;
Burada bir dost ülkenin topraklarındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Siz Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar: Göz yaşlarınızı dindiriniz.
Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır."

Tarihteki diğer savaşlardan farklı olarak Çanakkale Savaşları savaşan taraflar arasında zaman içinde sağlam ve kalıcı bir dostluk kurulmasına yol açmıştır. Avustralya ve Yeni Zelanda açısından başarısızlıkla sonuçlanan ve binlerce genç insanın yaşamını yitirdiği Gelibolu çıkartmasının başladığı “25 Nisan tarihi” içinde yaşadığımız ülke olan Avustralya ve Yeni Zellanda’da da her yıl artan bir ilgiyle kutlanmaktadır.

Bu tarih, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar tarafından “Ulusal Anzak Günü” olarak ilan edilmiştir. Çanakkale Savaşları Avustralya ve Yeni Zelanda'nın milli kimliklerinin oluşmasında önemli bir rol oynamıştır.
Bu nedenledir ki, Çanakkale Savaşları, tarihimizde olduğu kadar, Avustralya ve Yeni Zelanda halklarının tarihlerinde de bir dönüm noktası oluşturmaktadır.

Birbirlerine uzak coğrafyalarda yaşayan Türkler ve Anzakların savaş koşullarında dahi centilmence başlayan ilk karşılaşmaları, bugün karşılıklı saygıya dayanan bir dostluk bağına dönüşmüştür. Bu bağ Türkiye'nin Avustralya ve Yeni Zelanda'yla ilişkilerinin her alanda daha da ileri düzeylere çıkartılması ve derinleştirilmesi için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Bugün, bu dostluk temeli ikili ilişkilerin karşılıklı sevgi ve güven duyguları içinde geliştirilmesini olanaklı kılmaktadır. Çanakkale Savaşları'nın günümüzde vurgulanması gereken en önemli özelliği, Türkler ve Anzakların son derece olumsuz koşullarda başlayan ilk karşılaşmaları ve verilen yüzbinlerce kayba rağmen, birbirlerine karşı nefret ya da düşmanlık duymamaları olmalıdır.

Bu anlamda her yıl 25 Nisan tarihinde günün anlam ve önemine parallel olarak Çanakkale Savaşlarını anma törenleri ve çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler düzenlenmektedir.

Sevgili sporseverler, işte 25 Nisan Cumartesi akşam oynanacak olan Anadoluspor ve Green Gully Cavaliers takımları arasında oynanacak olan NPL futbol müsabakası, “Anzak Günü Kupası” olarak Çanakkale’de hayatlarını kaybeden kahramanların anısına armağan edilecektir.