Hume City FC

Hume City FC

Official Website
16 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

AFL

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

ESSENDON MAHKEMEDEN TEMİZ ÇIKTIMar 31, 2015 - 2:24pm


AFL’de Essendon Futbol Kulübününde içinde olduğu doping skandalı ilk kez, 2013 yılında ASADA (Avustralya Dopingle Mücadele Kurumu) tarafından 2011 sezonu öncesi hazırlık çalışmaları döneminde Essendon Futbol Kulübünün oyuncularına uyguladığı takviyeli ilaç (Peptit Thymosin beta -4 kullanımının ortaya çıkması ile başladı.

2013 yılında başlatılan soruşturmanın ilk aşamalarında, kullanılan ilacın futbolcu sağlığını tehdit etme olasılığının yüksekliği ve AFL’in adını doping skandalına karıştırdığı için kötü gösterdikleri için Ağustos 2013’te AFL ceza kurulu, Essendon kulübüne $ 2. Milyon Dolar para cezası ve finallerde oynamama cezası Verdi.
Buna ilave olarak antrenör James Hird ile kulüp genel müdürü Danny Corcoran’a 1 yıl boyunca müsabakalara men cezası Verdi

Ayrıca 34 Essendon oyuncusu için mahkemede yasaklı “peptid Thymosin beta-4” kullanımı iddiası ile soruşturma açıldıysa da mahkeme oyuncuları suçsuz bularak herhangi bir ceza yaptırımına gitmedi.

Ancak doping skandalı Essendon kulübü üzerinde çok büyük kamuoyu baskısı oluşturmuş, bu baskı sonucu David Evans (eski başkan), Ian Robson (eski CEO), Danny Corcoran (futbol eski başkanı), Dean Robinson (yüksek performans eski başkanı) ve Stephen Dank (eski sözleşmeli spor bilimcisi) istifa ederek veya işten el çektirilerek kulüple ilişkileri kesilmiştir.
Daha sonra antrenör James Hird ve Essendon Kulübü başkanı Paul Little Federal Mahkemeye başvurarak ASADA ve AFL’ nin doğru kararlar vermediğini ve Essendon Kulübünün asla yasaklı ilaç kullanmadığını iddia ederek mahkemeye başvurdu.
Ancak 19 Eylül 2014 Cuma günü itibariyle Federal Mahkeme, Essendon kulübünün itirazını kabul etmeyerek başvuruyu red etti.
Sonuçta 31 Mart Salı günü Federal Mahkeme, AFL’nin en büyük doping davasının sonuçlandığını açıkladı.
Karara göre, Essendon Futbol Kulübü’nün 34 futbolcusu suçsuz bulundu ve 2015 sezonunda oynamalarına karar Verildi.
Son olarak, spor kamuoyunun iddiasına gore “ASADA” kararı bir üst mahkemeye taşıyarak mücadelesine devam edecek.