Hume City FC

Hume City FC

Official Website
07 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

MELBOURNE SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

BULLEN VE NTH GEELONG'U BEKLERKENMar 19, 2015 - 2:51pm

Kim ne derse desin Avustralya Futbol Federasyonunun atılım programı ve NPL’ in Avustralya’da futbola tekrar bir canlılık getirdiği bir gerçek.
Bir kaç yıl öncesinin Primer lig maçları ve kısır fotbolunun yorumları sayesinde seyircilerin adeta sahalardan uzaklaşması hala hafızlarımızda.
NPL ile birlikte, gerek tesislerinde, gerek futbol kalitesinde genel olarak ibrenin yükseldiği net olarak görülüyor. Bunu sadece A takımlar degil alt yapıyı da göz önüne alarak söylüyorum.
Artık tek adamlı antrenör dönemi kapandı.
NPL kulüpleri bir Teknik direktör nezaretinde çalışıyor. Teknik Direktörün görevi sadece A takımla sınırlı degil. A takımdan alt yapıya, tüm takımlardan ve bu takımın antrenörlerden sorumlu.
Sorumlu derken futbol federasyonu ile teknik adamlar arasında bir köprü görevi gören teknik direktörler, federasyonun verdiği programa uygun olarak takımların çalışıp çalışmadıgını denetliyor ve federasyona rapor ediyor. Bundan böyle teknik adamlar ekip halinde çalışacak. Ve bu çalışmların sonuda çok iyi ekipler çıkacaktır.
Yakın zamana kadar çevremizde Epping ve Melbourne Knights Stadyumları haricinde dogru dürüs tesis yoktu. Bu stadyumlarda önümüzde dikilmiş büyük çelik direklerle birlikte bile maçları izlemeye razıydık. En azından belediyenin bin nazıyla aldıgımız Avustralya Futbolu ve Kriketin yüzü gözü hürmetine futbol sahası kopyesi olarak yapılmış sahalardan daha güzeldi.
Yeri gelmişken söylemeliyim ki, her kuralı yerli yerinde uygulayan, kural ihalalinde ceza kesmeyi hiç ihmal etmeyen belediyelerde bence futboldan anlayan bir tane teknik elman yok, yada o elemanların yetkileri yok.
Olsa saha ölçüleri standartlara uygun olur, zemin düzgün olur, kale direklerinin ölçüleri, boru yada direl ebatları FIFA’ nın verdiği ölçülere uygun olur.
Hele saha ortasındaki kriket yumruları üzeri örtülünce uzunca bir mezarı andırıyor.
35 yıl öncesinin Türkiye’sinde bile bu kadar standart dışı saha yoktu.
Sahalar çim degildi ama saha ölçüleri direl ebatları standartlara uygundu.
Neyseki son zamanlarda o kadar güzel tesisler yapılmaya başladı ki, artık Epping ve Melbourne Knights Stadyumları gölgede kalmaya başladı.
Gelelim Valley Park ABD Stadına.
Broadmedows bölgesinde Belediyenin Amatör kulüplere bile veremediği bir sezon oynayanın, diğer sezon oynamak istemediği, sert zeminli, bol rüzgarlı bu arazide, mimarlık harikası böyle bir tesisin kurulacagını rüyamızda görsek inanmazdık.
Keza, Fawkner’ e yapılan tesis, zeminleri sezon sonunu getirmeyecek olsada en azından önceki halinden daha iyi. Ancak zemin hazır degil ve sezonunu getirmesi imkansız.
Salı günü antrenmanda gözlerim bir an Epping Stadyumunun tribünlerine gitti sonra sevgili Savaş Saglam’ a dönüp dedim ki “bu stadın planın çizen Mimar, her kimse hayatında futbol maçı izlememiş”.
Savaş’ ta “evet bence de hiç gitmemiş, gitse bu direklerleri seyircinin önüne koymazdı” diyerek beni destekledi.
Sadece direkler olsa iyi. Tribünün sahayı en güzel yerini futbolcuların sahaya giriş çıkışı için ayrılan tünel, tel kafesle çevrili zikzaklı yollara ayırmış.
Mübarek Brezilya dağlarından yol mu indiriyorsun. Düz ayak bir giriş çıkış yolu yap yeter.
Dönelim maçlara,Liğin 4 haftası ve bu hafta Epping Studyumuna 21 Mart Cumartesi Bullen takımı geliyor. Antrenman öncesi Vinko ile Bullen maçını konuştuk. Ve Bullen maçından sonra Hume City (Andoluspor) maçını izlemeye karar verdik.
Whittlesea Rangers, genç bir takımdan kurulu. Yaş ortalaması 22.
Sezon başından beri söylediğim bir şey var. En önemli sıkıntımız tecrübesizlik.
Bu takımın 90 dakika sonunda sahayı 11 kişi tamamlarsa maç kaybetmemesi lazım.
Genç bir kalecemiz var.
Maç tecrübesi artıkça sevgili Tamer’in de yardımıyla iyi bir kaleci olacak. Defansta Adem ve Muhammed şu ana kadar takımın en iyilerinden.
Andy ve Daniel birbirini tamamlıyorlar.
Almanyadan gelen Giosue (Joe) ile gelen Toby Goulburn Valley Suns maçında Alman disiplinini ne kadar iyi aldıgını gösterdi.
Orta sahada Mario ve Stefhan sezon başındaki maçlardaki kadar uyumlu degil.
Her ikiside çok yetenkli farklı özelikleri olan futbolcular. Ancak şu ana bu yeteneklerini tam manasıyla sahaya yansıtmış degiller.Kundari her zaman etkili, her an gol çıkarabilecek kadar zeki, çabuk ve kuvvetli bir futbolcu.
Kanatalarda oynayan Rıdvan Sağlam, M Uliano ve orta sahada Yue ile diyalog seviyesini yükseltmek ve bunu sonuca yansıtmak zorunda.
Son İki haftadır ikinci yarı girip iki klas gole imzasını atan Sami büyük bir yetenek.
Topu ayagına aldıgı anda bir leopar gibi topla irerliyor ve hangi yöne irerleyecegini kestirmiyorsunuz. Pasları çalımları harika...
Şu ana kadar sakatlıgı nedeniyle ilk 11’ de şans bulamayan Damien ve Atilla Ofli’nin antrenman performasından teknik kadro memnun.
İlk 11’ de forma bekleyen Jared, Rami, Kundeski, Pavle, Giosue ve Daniel antrenmalarda var güçleriyle çalışıyor. Güzüken o ki, takımın antrenmaların temposu çok yüksek ancak ama bu temponun henüz maçlara yansımadıgı da bir gerçek.
Geçen liği sondan ikinci bitiren takımın kendine güveninin gelmesi için gözünde çok büyütüğü rakiplerle karşılması gerekiyor. Ama maçlardan alıncak her puan her galibiyet Whittle Rangers takımının hedefini yükseltecektir.
Benim açımdan Cumartesi’lerin en güzel yanı, öglenden sonra Whittlesea Rangers, akşam Andoluspor’u izlemek olacak.