Hume City FC

Hume City FC

Official Website
11 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

TÜRKIYE'DEN SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

90'DAN ÖZGECAN'IMIZ YANDI...Feb 17, 2015 - 12:24pm

Bu yeni köşe yazımda çoğunlukla olduğu gibi spor içerikli bir konuyu işlemeye hazırlaniyordum ki hayatının baharında henüz 20 yaşında genç kızımız Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesi karşısında tepkisiz kalamayıp,hislerimi sizinle paylaşmak istedim.
Her ne kadar Avustralya’da uzun seneler yaşıyor olsak da benim gibi Türkiye’den belli bir yaş üzerinde buraya gelen toplum bireylerimizin hala bir ayağı,bir kolu gözü,kulağı,kalbi bir şekilde oradadır.
Çoğumuzun aile bireylerinden bir kaçı,yakınları,tanıdık ve arkadaşlari. Bu ülkede 50 seneye yaklaşan çok uzunca bir süreyi geride bırakan toplum bireylerimizin anayurttan bahsedince hemen kulak kabarttıkları,heyecan,özlem duyduklari, oradan gelen haberlerle bazen cok mutlu olup bazen de üzülüp ağladıklari da su götürmez bir gerçek değil midir?
Daha 3 hafta önce Türkiye’den gelen bir haberle burada yaşayan yakınlarla birlikte adeta yıkıldık ,sarsıldık.
Şehir magandaları ,mafya bozuntuları alçak ,sinsi ve insanlıktan nasibini almamış tetikçiler İstanbul’un göbeginde kuzenimin eşi ve yanındakileri bir iş toplantısı sonrası kurşun yağmuruna tutup olaydan sonra kaçmışlardı. Çalışmadan,haketmeden,başkalarının parasına,ekmeği ve emeğine göz diken, haraç isteyen dayakla,bıçakla,silahla insanların gözünü korkutup,yıldıran, canlarına kasteden kanla,kinle nefretle, beslenen ve kendilerine dayı,baba,mafya diyen!! bu zavallı insanlar ne yazik ki kanunun boşluklarından yararlanıp, ülkenin her yerinde cirit atıyorlar, yakalandıklarında da,ne hikmet se!! kılıfına uydurup fazla içerde yatmadan çıkıp aynı usulsüz işlere,korkusuz ve fervasızca devam ediyorlar.. Üc haftadır bilindik bir devlet hastanenisin yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veren,yeniden yaşama dönen sevgili kardeşim Sadık’a da bu satırlarla geçmiş olsun diyorum...
İşte böylesi çarpıcı,tüyler ürpertici,dehşete kapıldığımız kanımızı donduran bir haberle bir kez daha sarsıldık.
Tüm Türkiye’nin tepkisine neden olan bu olaya ben de tepkisiz kalamazdım . İki gündür kayip olan,kendisin den haber alınamayan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın cesedi bir dere yatağında her tarafı yanmış bir şekilde bulunmuştu.Tek suçu okuldan sonra evine dönmek için,binip içinde bulunduğu minibüste olmasıydi!!
Kimbilir hangi eziyet ve şiddete maruz kaldi, kimbilir canı kaç kez yandı, kaç kez dirense de gücü, vebali kalmadı.
Özgecan’a bunca acıyı çektiren,gözü dönmüş insanlıktan nasibini almamış bu sapığın ve ona yardım ve yataklık eden babası ve arkadaşının alacağı cezayı çok merak ediyorum dogrusu...
Mısır’da Filistin’de Irak ve Suriye’de eziyet,iskence,çeken tecavüze uğrayan öldürülen kızlara,çocuklara göz yaşi döken onlar üzerinden siyaset yapan politikacılarımızın bu vahim olay sonrası kendi vatandaşları Özgecan adına ne yaptırımlar getirip,nasıl konuşacaklarını da!!
Bu korkunç olay ve benzerlerini bugüne kadar çok gördük,duyduk,dinledik kanıksadık ama üç ,dört gün sonra nedense unutup, normal yaşantılarımıza geri döndük!!
Dogru , dürüst bir taslak yasal bir düzenleme ,caydırıcı, kesin,sert ve net tedbirler,önlemler , kanun maddeleri olmadıkça daha nice Özgecan’lara kıyılacak daha nice fidanlar bu şekilde solacak ve karanlık cinayetlere kurban gideceklerdir diye dusunuyorum..
Simdi bir empati yapıp kendimizi Özgecan’in annesi,babası ve ailesindeki bir bireyin yerine koysak ne yapardik,nasıl davranırdık, bu dehşet verici olay karşısında tutumumuz ne olurdu?
Bu kadar güzel,temiz, masum bakan Özgecan’ın o bakışlarını yıllar geçse de içimizde taşıyacak,unutmayacağız aynen 5 yıl önce erkek arkadaşı tarafından öldürülüp vucudu gitar çantası kesik başı çöp poşetine konulan Münevver Karabulut gibi..
Hangisini hafızamızda tutacağız o kadar çok ki, bu örnekler Türkiye’de.
Doğu da,batı da en modern görünen,İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ,vs,vs her şehrimiz,kasabamiz,köyümüzde.
Tecavuze uğrayan, sokakta,okulda,toplu taşım araçlarında taciz edilen,saldırıya uğrayan aile içi şiddette maruz kalan dövulen, çocuk yaşta gelin verilen, töreler,aşiretler, erkek egemen toplum arasında sıkışmış kalmış mahkum olmuş, kızlarımiz,kadınlarımız ,çocuklarımız.....
Evet içimize ateş düştü, Özgecan’ı değil tüm bir toplumu öldürdü yaktı bu olay.
Bu kadar uzaklardan o eziyetlere maruz kalmış kızımızın feryatlarını kalbimizin en derin yerinde hissettik.
Kendi kızımız yerine koyduk Özgecan’ı.
Belki de erkek olduğumuz için ilk kez böylesine kendimizden utandık.
Gozu dönmüş ,tüm duygularını kaybetmiş, kadını,kızı, çocuğu cinsel bir obje, seks kölesi olarak gören cani ,hastalıklı beyinler umarım hakkettikleri cezayı en kısa süre de alırlar.
Bu olayı şiddetle kiniyor ve naletliyorum ….

Sevgilerimle....

A.Ozbilgi..