Hume City FC

Hume City FC

Official Website
13 December, 2019
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

MELBOURNE SPOR

AVUSTRALYA POSTASI

avustralya-postasi

www.avustralyapostasi.com

PASİFİKTE UÇMAKJan 24, 2015 - 11:10am

Hani hep söylenir, Türkler kurmakta mutedirdir ama yaşatmakta???
Bulunduğumuz her yerde dernekler, spor kulüpleri kuruyor, bir takım faliyetler yapıyoruz.
Bu faliyetler bu kuruluşlar FB, GS, BJK adıyla yan yana gelince daha farklı oluyor.
15 yıl kadar önce Fenerbahçeliler Dernegi Anadoluspor’un Reddish Reserve’deki kulüp binasında kuruldu.
Sonra yanılmıyorsam 2010 da Galatasaray Futbol Okulu kuruldu.
Bir kaç yıl öncede Beşiktaş’ı temsilen Moreland Eagles kuruldu.

Fenerbahçe Dernegi bir müddet bir lokal, bir kahvehane havasında varlığını sürdürdü şuan faal mi bilmiyorum.

Galatasaray Futbol Okulu, Ufuk Kubilay liderliğinde kısıtlı olanaklara rağmen çok çabuk ve büyük aşama kaydetti, yetenekli çocukları sık sık Türkiyeye ve diger ülkelere götürdü, futbolculara en azından futbolun diğer ülkerlerdeki yüzünü de gösterdi.
GS Programına uygun ciddi ve disiplinli antrenman programlarıyla çocukları geliştirdi. Bir çok yetenekli futbolcu ciddi kulüplerle anlaşmalar yaptı. Ancak Ufuk Hoca Türkiye'den teklif alınca, Galatasaray Futbol Okulunun faliyetleri Melbourne’da bitmiş oldu.
Gerçi GS Futbol okulu öğrencileri bir kaç yaş gurubunda farklı kulüplerde olsa futbol oynamaya devam ediyor ama izleri kalsa da GS Futbol Okulu artık Melbourne'da yok.

En son Beşiktaşı temsilen kurulan Moreland Eagles bir kaç takımla liglerde mücadelesine devam ediyor.
Ancak bu şekilde ne kadar sürecegini kimse garanti edemez.
Çünkü FFA National Curriculum ve onun en büyük projlerinden biri olan NPL’ in oturmasından sonra küçük kulüplerin hayatta kalma şansı çok zayıflayacak.
Yetenekli futbolcular hep NPL takımlarına akacak.

Bu nedenle Beşitaş Jimnastik Kulübü’ nün 33’ncü Başkanı Fikret Orman’ nın Avustralya ziyareti son derece önemlidir.

Ufuk Pak hocanın bir kaç defa gelmesi, Başkan Fikret Orman’ ın 3.yıl kutlamalarına katılması Beşiktaş Kulübünün Moreland Eagle Futbol takımını ciddiye aldığını gösteriyor.

BJK Kulübü buradaki potansiyelin ne kadar farkında bilmiyorum. Ama Madem ki, BJK Kulübü Avustralya’yı bu kadar ciddiye alıyor, Moreland Eagles Kulübü sembolik olarak sıradan bir Minik-Yıldız (Junıor) liğinde tutarak bu işe devam edemez.
Ederse de Beşiktaş’a yakışmaz.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Junior takımların şampiyon olması çok ta önemli degildir ama oradaki yeteneklerin keşfedilmesi, oradan yeni futbolcular kazanılması takım şampiyonluğundan daha önemlidir.
Bir çok takımda görüyoruz yaşı büyük oyuncu oynatarak, başarı kazanmak isteyenler, Avustralya A ligi güçlü oldugu için B,C ligine gidip orada şampiyon olmayı umanlar, sadece kendilerini aldatıyorlar.

Sevgili Başkan, Moreland Eagle FC’ yi sıradan, sembolik bir kulüp olmaktan kurtarıp her yaş gurubunda çocukların oynadığı Avustralya potansiyalini iyi kullanan yetenekli futbolcuların Avustralya’dan Türkiye’ye gidişine vasıta olacak bir külübe dönüştürmek mümkün.
Bunu yaparken tüm yaş gurubunda’ki hocaların FFV kriterlerinde ve BJK markasına uygun olarak eğitilmesi kulüp alt yapısından sürekli bilgi paylaşımının saglanması şart.

Avusturalya’da son iki sezondur esen NPL rüzgarlarını arkasına alırsa BJK Pasifikte hiç umadıgı kadar verimli bir kapı açarak Kartal’ı Pasifik semalarında uçan bir markaya dönüştürebilir...

Melbourne hoşgeldiniz Kartal Baba, bu önemli ziyaretleriniz umarım verimli projelere dünüşür ve diliyorum bu projelerden hem Beşiktaş, hem Türk futbolu kazançlı çıkar.


Ahmet Çagın