Hume City FC

Hume City FC

Official Website
05 April, 2020
25 YILIN ARDINDAN      ANADOLUSPOR'UN 2017 SEZON KARNESİ      BEŞİKTAŞ'A TAM 35 MİLYON EURO      ZOKORA'DAN GOMİS'E DESTEK !      SPORA BAKIŞ AÇISI FARKLI İKİ ÜLKE " AVUSTRALYA - TÜRKİYE "      BAŞAKŞEHİR TURU GEÇEMEDİ      

EKMEK İLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLEROct 30, 2016 - 6:31pm

Son zamanlarda ülkemiz tv, sosyal medya ve gazetelerde Prof.Dr Canan Karatay ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş'ın ekmek karşıtı yayın ve yorumları sağlık gündemini meşgul etmekte.
Karatay hocanın sağlıklı diyetinde asla ekmek yer almıyor.
Tüm ekmek imalatçıları dernek ve odalarının baş hedefi haline gelen hoca, özellikle her türlü ekmeğin şeker hastalığının bir numaralı düşmanı olduğunu her ortamda ilan ediyor.
Buna ilave olarak Dr. Ümit Aktaş,  genetiği ile oynanan un ürünlerinin insan sağlığını ciddi oranda tehtit ettiğini, dünyada şeker hastalığının çığ gibi büyüdüğünü ve bundan da büyük ilaç tröstlerinin aşırı kar sağladığını söylüyor.
Doktorların un mamullerine ve özellikle ekmeğe karşı başlattıkları savaşa karşın Kadıköy Bağdat Caddesinin prestijli mekanı "komşufırın"  hizmet verdiği müşterilerinine servis tepsisi üzerine koyduğu kağıt üzerine  'ekmek ile ilgili ilginç bilgiler' adı altında bazı faydalı bilgileri veriyor.
Okudum, bilgilendim.
2'nci tip şeker hastası olarak mantığım, hocaların söylediği herşeyi kabul etmekle birlikte, damak zevkim ve alışkanlıklarım komşufırın ve onun gibi ekmekçilerin ürünlerine karşı duyarlı olduğumu söylüyor.
Şimdi ekmekle ilgili ilginç bilgileri sizlerle paylaşıyorum.
Artık karar sizin...

-Ekmek, Mırıslılar için o kadar önemliydi ki, ölenlerin mezarına, ölümden sonraki yaşamlarında da ekmekten mahrum kalmasınlar diye ekmek bırakırlardı.
-Ekmek, her kültür, ırk ve dindeki insanların ortak olarak tükettiği tek besin maddesidir.
-İskandinav inanışına göre, bir erkek ve bir kadın aynı ekmekten yerlerse birbirlerine aşık olurlar.
-Esmer çavdar ekmeğinin isim babası Napolyon'dur. Prusya gezisi sırasında " Nicole'a ekmek verin" manasında "Pain Pour Nicole" deyince Almanlar bunu "pumpernickel" olarak anladılar ve geleneksel ekmeklerine bu ismi verdiler.
-Ülkemizde insanlar günlük enerji ihtiyaçlarının %44'ünü ekmekten almaktadırlar.
-Ekmek konusunda standartları ilk olarak İngilizler sağlamaya çalışmıştır. Kurdukları "Ekmek Mahkemeleri" ekmeğin gramajını ve fiyatını düzenlemiştir.
-Kumarbaz Lord Sandwich, kumar masasından kalkmamak için acıktığında iki dilim ekmek arasına çeşitli malzemeler koyarak sandviçi bulmuşur.
-10.yüzyıl İngilteresinde birinin fırıncı olabilmesi için, bir fırında 7 yıl boyunca karın tokluğuna çıraklık yapması gerekmekteydi.